Wspomnienie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:24
W audycji "Rozmowy po zmroku" mówiliśmy o wybitnej śpiewaczce operowej związanej z Gdańskiem, która zmarła na początku tego roku w wieku dziewięćdziesięciu lat.
Audio
  • Prof. Bożena Harasimowicz wspomina prof. Zofię Janukowicz-Pobłocką (Poranek Dwójki)
  • Wspomnienie prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Na obchody 70-lecia PWM składają się nie tylko wydarzenia muzycznej, lecz także bardzo ciekawe publikacje
Na obchody 70-lecia PWM składają się nie tylko wydarzenia muzycznej, lecz także bardzo ciekawe publikacjeFoto: Pixabay/Fotocitizen

Była jedną z najbardziej cenionych artystek w historii polskiej wokalistyki, słynącą z wielu znakomitych kreacji na scenach operowych i estradach koncertowych całego świata.

Zasłużona pedagog gdańskiej najpierw PWSM potem AM – gdzie pełniła funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego i gdzie wykształciła wielu znakomitych studentów.

Sama była laureatką I nagrody Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Holandii i Ogólnopolskiego Konkursu Śpiewaczego im Stanisława Moniuszki. Wyspecjalizowała się szczególnie w repertuarze pieśniarskim i oratoryjnym, była jedną z pierwszych wykonawczyń twórczości wokalnej Karola Szymanowskiego.

Wzięła udział w blisko tysiąc trzystu koncertach symfonicznych, oratoryjnych, kameralnych i recitalach. Często występowała wraz ze swoją córką, Ewą Pobłocką. W roku 1989 zakończyła działalność artystyczną jubileuszem trzydziestopięciolecia pracy. Swą działalność pedagogiczną zakończyła w roku 2005.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 4.03.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/pg

Czytaj także

Wiesław Ochman: młodzi ludzie śpiewają głośno

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 14:00
- Niezależnie, czy jest o miłości, czy o tym, że chcą zabić króla, mało kto śpiewa pianissimo - mówił wybitny tenor, który w Dwójce zapraszał na Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Vesin: marzyłam o roli Toski na tej scenie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:11
- To jedna z moich ulubionych partii. W warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej można ją wykonać bez krygowania się z wolumenem - mówiła w "Poranku Dwójki" ceniona sporanistka.
rozwiń zwiń