Zdobywcy obu Ameryk: w trudnych chwilach słuchaliśmy Vivaldiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:00
- Podróżowaliśmy przez państwa nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale z prawdziwą ścianą niezrozumienia spotkaliśmy się w USA - wspominali w reportażu pt. "Przed siebie" Michał Woroch i Maciej Kamiński.
Audio
  • Reportaż "Przed siebie" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki książki Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę Michała Worocha
Fragment okładki książki "Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę" Michała WorochaFoto: mat. promocyjne

krok.jpg

- W podróży byliśmy 371 dni, zrobiliśmy ponad 65 tys. kilometrów. Przez ten czas trzy razy się pokłóciliśmy - opowiadali Michał Woroch i Maciej Kamiński - podróżnicy na wózkach inwalidzkich, którzy przejechali przez obie Ameryki.

Bohaterowie reportażu Bartosza Panka wspominali, że przed podróżą mało kto wierzył w powodzenie ich przedsięwzięcia. - Wszyscy mówili, że to jest niewykonalne, że nawet jak pojedziemy, to co będzie, jak nam się coś stanie. Postanowiłem rozrysować trudne sytuacje, żeby wiedzieć, co robić, gdy złapiemy gumę, gdy się coś rozwali w aucie. Wydaje mi się, że to najlepsze, co mogliśmy zrobić, bo podczas podróży nie zawsze jest czas na logiczne, szybkie myślenie - wyjaśnił Michał Woroch.

Podróżnicy mówili o najtrudniejszych momentach swojej podróży. Paradoksalnie jednym z najtrudniejszych krajów do podróżowania okazały się dla nich dobrze rozwinięte Stany Zjednoczone. Michał Woroch wspominał sytuację, gdy zatrzymali się w Los Angeles, w nocy przy plaży, na miejscu dla osób niepełnosprawnych. - Bardzo szybko pojawiła się policja, która zaświeciła flarą i przez megafon mówi nam, że musimy stąd odjechać. Maciej tłumaczył, że jesteśmy zmęczeni, że musimy odpocząć, a oni, że w Kalifornii prawo nie pozwala spać w samochodach. Nie obchodziło ich, że jesteśmy na wózkach, po długiej podróży. Takich sytuacji było w USA bardzo dużo. Oni się tak zapędzili w ustalaniu różnych ram, że nie wyobrażali sobie, że można je przekroczyć.

W reportażu nie zabrakło opowieści o najbardziej wzruszających momentach podróży, krytycznych sytuacjach, ale też o wartości, którą dla Michała i Macieja była wyprawa przez dwa kontynenty.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotował: Bartosz Panek

Data emisji: 28.03.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biało-czerwoni podróżnicy. Polski wkład w odkrywanie świata

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 09:16
Bohaterami audycji było 28 niezwykłych postaci: badaczy, antropologów, botaników, orientalistów, alpinistów i żeglarzy, ale również pisarzy i artystów.
rozwiń zwiń