X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biało-czerwoni podróżnicy. Polski wkład w odkrywanie świata

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 09:16
Bohaterami audycji było 28 niezwykłych postaci: badaczy, antropologów, botaników, orientalistów, alpinistów i żeglarzy, ale również pisarzy i artystów.
Audio
  • Maria i Przemysław Pilichowie o książce "Wybitni polscy podróżnicy i odkrywcy" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki Wybitni polscy podróżnicy i odkrywcy
Okładka książki "Wybitni polscy podróżnicy i odkrywcy"Foto: materiały prasowe

NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Polska Niepodległa - serwis specjalny Polskiego Radia

Łączy ich to, że byli wybitnymi polskimi podróżnikami i odkrywcami, którzy z odwagą i niekiedy ogromną determinacją mierzyli się z przeciwnościami losu, aby poznawać i przybliżać innym świat. Niektórzy z nich, jak Arkady Fiedler, Leonid Teliga czy Wanda Rutkiewicz to osoby powszechnie znane; nazwiska innych (Marii Czaplickiej, Józefa Warszewicza czy Leopolda Niemirowskiego) znane są nielicznym, choć ich dokonania i życiorysy bywały równie fascynujące. O nich wszystkich opowiada książka "Wybitni polscy podróżnicy i odkrywcy", która niedawno ukazała się w księgarniach i o której w audycji opowiadali jej autorzy - Maria i Przemysław Pilichowie.

Dzięki nim wybraliśmy się w podróż dookoła świata z wybitnym akwarelistą Julianem Fałatem, dowiedzieliśmy się, który z wysokogórskich wyczynów pisarza Antoniego Malczewskiego wzbudził zachwyt Juliusza Słowackiego i próbowaliśmy zweryfikować prawdziwość podróżniczych opowieści Ferdynanda Ossendowskiego.

Poznaliśmy też sylwetki i ciekawostki z życia badaczy zasłużonych dla nauki polskiej: wybitnej znawczyni Syberii Marii Czaplickiej, zwanej "Skłodowską antropologii", polarnika Alfreda Jahna (jedynego Polaka, który poznał wszystkie kraje arktyczne), Bronisława Piłsudskiego (brata Józefa, etnografa, który zesłany na wyspę Sachalin badał kulturę Ajnów, zwanych kosmatymi ludźmi), Michaliny Isaakowej (pierwszej Polki, która wyruszyła na samotną wyprawę do Ameryki Południowej, aby… łapać motyle) czy Józefa Warszewicza, określanego mianem "łowcy orchidei".

Goście audycji - przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek i wykładowcy - opowiedzieli także o kulisach powstawania książek podróżniczych.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadziła: Kinga Michalska

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 22.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na dworze wielkich chanów mongolskich

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 15:00
W "Atlasie polskich podróżników" cofnęliśmy się aż do XIII wieku. Wtedy bowiem żył nasz pierwszy znany podróżnik - Benedykt Polak.
rozwiń zwiń