"Nowy papież". Paolo Sorrentino: w rzeczywistości kościelnej interesuje mnie estetyka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 09:58
- Nie chodzi o piękno kościołów, to znamy. Mówię o wnętrzach biur, zakrystii, plebanii. Jest zwykle kilka elementów, które charakteryzują tę estetykę. Pokoje są urządzone minimalistycznie, wyposażone są w pięć najpotrzebniejszych rzeczy, np. jedno łóżko, jeden krzyż. Pozostałe rzeczy są ukryte i to był początek mojego myślenia o serialu - mówił w Dwójce włoski reżyser.
Audio
  • Reżyser Paolo Sorrentino o serialu "Nowy papież" (Poranek Dwójki)
  • Spotkanie z Paolo Sorrentino (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Paolo Sorrentino i Beata Kwiatkowska podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji
Paolo Sorrentino i Beata Kwiatkowska podczas Festiwalu Filmowego w WenecjiFoto: Polskie Radio

Paolo Sorrentino jest jednym z najbardziej charakterystycznych współczesnych reżyserów. Estetyka, ironiczne poczucie humoru, muzyka, charakterystyczna choreografia. To, poza historią, ciekawymi decyzjami obsadowymi i dobrym scenariuszem, wyznaczniki jego kina. Reżyser "Wielkiego piękna", "Loro" czy "Młodości" stworzył też "Młodego papieża". Premiera drugiego sezonu serialu odbyła się na 76. Festiwalu Filmowym w Wenecji.

To włoskie miasto koresponduje z fabułą dzieła Sorrentino. Nowy sezon, zatytułowany "Nowy papież", zrealizowany jest w Cinecitta, studiu filmowym znajdującym się w Rzymie, ale kilka scen nakręcono na plaży Lido. Lenny, bohater grany przez Jude'a Low, zostaje zdetronizowany. W nowego papieża wciela się John Malkovich. - Myślę, że doskonale pasuje do tego serialu. Jest świecką wersją papieża - ironiczny, zdystansowany, mądry, jest indywidualistą. Dokładnie taki, jaki powinien być papież - tłumaczył reżyser.

Co było dla Paola Sorrentino ciekawsze na etapie procesu twórczego, praca nad historią Silvio Berlusconiego ("Loro") czy opowieść o głowie Kościoła? Co pociąga go w Hollywood? Czy jako ilustrację do filmu bardziej ceni on muzykę klasyczną, czy muzykę rozrywkową? Jakie możliwości stwarza dla reżysera serial? O tym w nagraniu audycji, której gośćmi byli również aktorka Kasia Smutniak oraz italianistka i krytyczka filmowa Anna Osmólska-Mętrak.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Gość: Paolo Sorrentino (reżyser, scenarzysta, pisarz)

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

"Oni". Kasia Smutniak: byłam przerażona propozycją Paola Sorrentino

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 15:19
- Jedyną możliwością jaką miałam, to po prostu zaufać reżyserowi. Sposób w jaki pracuje Paolo to nawet nie jest kręcenie filmu, bycie na planie od do. Przypomina to bardziej udział w instalacji. Poczułam się jak część wizji - mówi aktorka o filmie "Oni" słynnego włoskiego reżysera, zdobywcy Oscara ("Wielkie piękno").
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oni". Filmowy portret człowieka, który zmienił Włochów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:00
- Ten film świetnie pokazuje, jak głęboko berlusconizm przenika włoskie społeczeństwo na poziomie jednostki i jej pragnień - mówił Jakub Majmurek, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o nowym filmie Paolo Sorrentino.
rozwiń zwiń