Niezwykłe freski z Supraśla. "Został może jeden procent"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 07:00
- To były fragmenty polichromii znajdującej się na resztkach filarów, które sterczały na ruinach zburzonej cerkwi - opowiadała Ewa Zalewska, kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu, o ocalałych freskach z supraskiego monasteru.
Audio
  • Rozmowa o freskach supraskich i historii supraskiej cerkwi (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Promocja albumu Freski supraskie  relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego w Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, 21.12.2019.
Promocja albumu "Freski supraskie – relikty XVI-wiecznego malarstwa postbizantyńskiego" w Muzeum Ikon w Supraślu, Supraśl, 21.12.2019.Foto: PAP/Artur Reszko

Cerkiew Zwiastowania w Supraślu została konsekrowana na początku XVI wieku, w kolejnych dziesięcioleciach powstały freski. Przetrwały do roku 1944, kiedy wycofująca się z Supraśla armia niemiecka wysadziła świątynię w powietrze. Tuż po wojnie ocalałe malowidła udało się zdjąć i zabezpieczyć.

- Freski te malowali prawdopodobnie serbscy mistrzowie, w stylu bizantyńskim, czyli trzymali się bardzo kanonu ikonograficznego. Wykonali to w sposób niezwykle umiejętny - podkreślała Ewa Zalewska. Niestety, na co zwracała w audycji uwagę Aneta Jurgilewicz-Stępień, do naszych czasów ocalał "nikły procent tych fresków". - Nie wiem, czy możemy rozmawiać o jednym procencie. Polichromia była bardzo rozległa, bogata, była przepiękna.

Niedawno ukazał się album prezentujący te szesnastowieczne freski z monasteru w Supraślu. Przedstawia on m.in. zachowane świadectwa przedwojenne, przybliżające wartość utraconego dziedzictwa. Album jest dostępny w formie cyfrowej na stronie muzeum podlaskiego, wydanie papierowe można otrzymać na miejscu w Muzeum Ikon.

O dziejach supraskiej cerkwi i powstaniu tych bezcennych malowideł, ich pierwotnym kształcie, a przede wszystkim: o okolicznościach ich zniszczenia i historii ocalenia opowiadali goście Dwójkowej audycji.


Monaster w Supraślu Monaster w Supraślu. Fot. Bartosz Panek/PR2

Monaster w Supraślu Monaster w Supraślu. Fot. Bartosz Panek/PR2

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Ewa Zalewska (kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu), Aneta Jurgilewicz-Stępień (koordynatorka wydania albumu z supraskimi freskami), Diakon Jarosław Makal z parafii Zwiastowania NMP i św. Jana Teologa w Supraślu, dr Radosław Dobrowolski (burmistrz Supraśla), dr Tomasz Ołdytowski (prezes Towarzystwa Przyjaciół Supraśla) i Piotr Sawicki (fotograf)

Data emisji: 15.01.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Freski pod lupą. W internecie zobaczysz to, czego nie widać gołym okiem

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 13:53
Malowidła freskowe z dwudziestu zespołów barokowych Dolnego Śląska można zobaczyć na jednej stronie internetowej z dokładnością większą niż w rzeczywistości.
rozwiń zwiń