"Góra Tabor". Portret międzywojennej Polski i jej tragicznego końca

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 12:00
- Kiedy zastanawiałem się nad okresem międzywojennym, to w sposób naturalny pojawił się taki obraz pęknięcia - mówi w Programie 2 Polskiego Radia Wiesław Helak odnosząc się do swojej nowej powieści "Góra Tabor". 
Audio
  • Rozmowa z Wiesławem Helakiem o jego powieści "Góra Tabor" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

- Wspaniałe zwycięstwo, rok 1920, Bitwa Warszawska, odpędzenie Sowietów. Coś, co dzisiaj trudno zrozumieć. Jak to się stało, że naród tak podzielony zdobył się na tak heroiczny wysiłek... a potem jednak jest rok 1939 i o tym się odruchowo myśli - mówi Wiesław Helak.


Czytaj więcej
Nad Zbruczem 1200.jpg
Nowa literatura kresowa. Spotkanie z Wiesławem Helakiem

Powieść zamyka się w przedziale 1926-1945 i jak zwykle u Helaka zahacza o wątki Kresów, ale tym razem także o pękniecie, rysę, która na całe pokolenia podzieliła Polaków – o zamach majowy Józefa Piłsudskiego. Jancio, bohater powieści, były legionista, w roku 1926 staje po stronie rządu. Strzela i zabija. To wybór, który decyduje o dalszych jego losach na lata.

- Tak ten bohater ma. Tak człowiek ma, że nie chce, a jednak od zarania swojego istnienia zabija. Tu akurat okoliczności, ale może jest coś więcej. Może to jest taka rozmowa z Bogiem, którą się toczy przez całe życie. Bo jeśli wierzy to rozmawia o tym "dlaczego mnie to spotkało?", "dlaczego Boże do tego dopuściłeś?", bo akurat w tej sytuacji jest tak, że on nie chce zabijać, a jednak staje się to - mówi Wiesław Helak. 

W "Górze Tabor" Wiesław Helak kreśli swym znakomitym piórem także rodzący się konflikt polsko-ukraiński. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Wiesław Helak (reżyser i pisarz, laureat Nagrody imienia Józefa Mackiewicza z roku 2018)

Data emisji: 3.03.2020

Godzina emisji: 21.30

uk/kh

Czytaj także

"Nad Zbruczem". O rzece symbolicznej dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 21:13
- Napisałem książkę "Nad Zbruczem", bo ta rzeka chyba najbardziej spłynęła krwią Polaków. Miała swoje znaczenie symboliczne już od roku 1772, już od pierwszego rozbioru – powiedział w audycji Orzeł czy Reszka pisarz Wiesław Helak. Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń