Krystyna Zachwatowicz: słowo "kariera" poznałam dopiero kilka lat temu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 10:00
- Miałam niezwykle szczęśliwe dzieciństwo. Zostałam naprawdę absolutnie uprzywilejowana, że mogłam od małego spotykać się z takimi ludźmi, jak moi rodzice i dziadkowie. To były domy, gdzie nie mówiło się o karierze ani pieniądzach. Ja zupełnie nie znałam takich pojęć - mówiła ceniona scenografka teatralna i filmowa, a także aktorka i reżyserka.
Krystyna Zachwatowicz
Krystyna ZachwatowiczFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj
29:59 2020_06_17 21_30_53_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 90. rocznica urodzin Krystyny Zachwatowicz (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

emilia krakowska 1200 PAP.jpg
"Ty się podobasz!". Emilia Krakowska o współpracy z Andrzejem Wajdą

Krystyna Zachwatowicz w maju skończyła 90 lat. Jest autorką wielu scenografii teatralnych i filmowych, profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Występowała w kabarecie "Piwnica pod Baranami" i w filmach swojego męża Andrzeja Wajdy, m.in. w "Człowieku z marmuru", "Pannach z Wilka" czy "Kronice wypadków miłosnych". Była uczestniczką Powstania Warszawskiego i działaczką ruchu solidarnościowego.

W 2003 i 2014 roku w radiowej Dwójce opowiadała o swoim ojcu prof. Janie Zachwatowiczu - architekcie i konserwatorze zabytków, wspominała dzieciństwo, czasy okupacji, studia w Warszawie i Krakowie, a także występy w kabarecie Piotra Skrzyneckiego i lata współpracy z najwybitniejszymi twórcami polskiego teatru: Jerzym Jarockim, Konradem Swinarskim i Andrzejem Wajdą.

Z okazji jubileuszu artystki w "Rozmowach po zmroku" przypomnieliśmy fragmenty tamtych audycji (autorzy: Bogumiła Prządka i Witold Malesa).

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 16.06.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Rosyjska legenda, która zmieniła życie Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 13:00
- Duchowe korzenie Czapskiego tkwią w kulturze rosyjskiej. On stał się naturą metafizyczną dzięki zetknięciom z niesamowitymi Rosjanami - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Zachwatowicz. Wspomnienie w 115. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 22:00
O wybitnym polskim architekcie i historyku architektury opowiadały w Dwójce jego córka Krystyna Zachwatowicz oraz architekt prof. Maria Piechotkowa.
rozwiń zwiń