Barbara Falender i doświadczenia rzeźbione

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 08:00
- Jestem stara. Dzieci dorosły, wnuki dorosły, chciałabym im pokazać co było kiedyś. Znikamy my, nasze uczucia, ludzie znikają i rzeźby znikają. Sensem mojego działania jest, żeby nie zniknęły - opowiadała w "Rozmowach po zmroku" rzeźbiarka.
Rzeźby Barbary Falender na wystawie Ludzkienieludzkie. Na granicy ciała w warszawskiej Galerii Studio
Rzeźby Barbary Falender na wystawie "Ludzkie/nieludzkie. Na granicy ciała" w warszawskiej Galerii StudioFoto: Marcin Obara/PAP

Posłuchaj
28:26 [ PR2]PR2 (mp3) 22 lipiec 2020 21_30_06.mp3 Barbara Falender o swoich rzeźbach (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Barbara Falender utrwala w kamieniu i metalu, w porcelanie i epoksydzie nasze, ludzkie doświadczenia. Te najważniejsze, graniczne. - Ciało jest dla mnie tym samym co miłość, co myśl, dotyk. Wszystko jest cielesne, tylko teraz mogę to przeżyć, póki jestem - mówiła artystka. - Studium ciała zawsze było dla mnie niezwykle podniecającym tematem. 

W audycji rzeźbiarka spotyka się ze swoimi pracami, a spacerując po wystawie opowiada o pracy i artystycznej drodze. Tak jak na wystawie, w radiowej opowieści przenikają się czasy. Wybrane z archiwum wypowiedzi przywołują emocje związane z tworzeniem i żywym odbiorem rzeźb Barbary Falender.  - W nich zamknięta jest pamięć: miejsc, czasu, ludzi. Wróciłam do najdawniejszych czasów.

Wystawę można oglądać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie do grudnia 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotował: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Barbara Falender (rzeźbiarka)

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Orońsko. Miejsce, gdzie chłonie się sztukę, przyrodę i historię

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 11:02
W audycji wybraliśmy się na spacer po Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie w dniach 21-23 czerwca zaplanowano I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Muzyka w przestrzeni. Polska muzyka w muzyce świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marmury Elgina - niekończąca się bitwa o dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 22:07
Sprawa Marmurów Elgina to jeden z najdłużej trwających w historii sporów dotyczących dzieł sztuki. Gośćmi audycji "Rozmowy po zmroku" były Monika Muszyńska i Weronika Krzemień z Muzeum Narodowe w Warszawie oraz dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spaw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń