"Przerwane biografie". Opowieści zesłańców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 09:02
"Tyle miałem planów, tyle nadziei... Ta tajga je pochłonie" – mówił podczas drogi na zesłanie ojciec jednej z autorek wspomnień, zamieszczonych w antologii "Przerwane biografie. Relacje deportowanych z Polski w głąb Sowietów 1940-41".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
27:20 Dwójka Rozmowy po zmroku 15.10.2020.mp3 Ewa Kołodziejska-Fuentes o antologii "Przerwane biografie. Relacje deportowanych z Polski w głąb Sowietów 1940-41" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Taki właśnie był podstawowy wymiar tragedii, jaka dosięgła deportowanych – utracili ojczyznę, dom, ale też szansę na normalne życie, które zostało przerwane traumą wysiedlenia, niewolniczej pracy, głodu, chorób, a nierzadko również śmierci najbliższych.

Indywidualne zapisy losów i własnych przeżyć stanowią niezwykle sugestywny obraz, w którym warstwa emocjonalna przeplata się z warstwą faktograficzną. Oprócz przeżyć ze wspomnień wyłaniają się strategie przetrwania, próby adaptacji, a w przypadku dzieci – trudne procesy przyspieszonego wchodzenia w dorosłość i walka o życie.

O "Przerwanych biografiach" rozmawialiśmy w audycji z , która dokonała wyboru opowieści zamieszczonych w antologii.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 05:40
Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
rozwiń zwiń