Słowacki odkrywany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 22:00
W "Rozmowach po zmroku" mówiliśmy o opublikowanym właśnie rękopisie Juliusza Słowackiego z podróży po Wschodzie i trzytomowej publikacji temu poświęconej.
Juliusz Słowacki
Juliusz SłowackiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Posłuchaj
29:23 _PR2_AAC 2020_11_19-21-30-28.mp3 "Raptularz wschodni" - rękopis Juliusza Słowackiego z podróży po Wschodzie (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

"Raptularz wschodni" został odkryty przez prof. Henryka Głębockiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, choć jeszcze do 2010 r. uważano, że zapiski Słowackiego spłonęły w czasie II wojny światowej. Czego dowiadujemy się z notatnika o wielkim poecie? Czy lektura Raptularza rzuca nowe światło na twórczość narodowego wieszcza?

Goście: prof. Henryk Głębocki (Uniwersytet Jagielloński), prof. Maria Kalinowska (Wydział Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Zbigniew Przychodniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Adrian Bąk

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Krzemieniec - zwany Wołyńskimi Atenami, miasto Juliusza Słowackiego i Liceum Krzmienieckiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:18
Krzemieniec - miasto położone na pograniczu ukraińskiego Wołynia i Podola, niegdyś na kresach Rzeczypospolitej. Tu urodził się Juliusz Słowacki, jeden z najwybitniejszych polskich romantyków, tu stworzono Liceum Krzemienieckie, drugą po Uniwersytecie Wileńskim placówkę oświatową na Kresach. Miasto wielu kultur, o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze.  Dzisiejszy Krzemieniec liczy niewiele ponad 20 tysięcy mieszkańców. Wędrując uliczkami miasta, położonego wzdłuż wąskiej doliny rzeki Ikwy natrafimy na nieliczne już niestety ślady minionej epoki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - scena prawdziwie narodowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 05:35
129 lat temu otwarto jedną z najwspanialszych scen teatralnych w Polsce - Teatr Miejski w Krakowie, przemianowany później na Teatr im. Juliusza Słowackiego. Ta historyczna data, 21 października 1893 roku, zapoczątkowała działalność teatru, w którym, jak w soczewce, odbijały się losy końca XIX i początku XX wieku.
rozwiń zwiń