Wszystkie twarze Leonarda Borkowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 09:00
Gościem "Rozmów po zmroku" była Katarzyna Rembacka, autorka książki "Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989)". 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./IPN

Posłuchaj
29:40 Dwójka 25 luty 2021 Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Katarzyną Rembacką (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Historia życia Leonarda Borkowicza (albo Berkowicza) mogłaby być kanwą ciekawego filmu. Żyd, komunista, więzień Berezy Kartuskiej, odważny żołnierz (uczestnik bitwy pod Lenino), stalinista, milicjant, wojewoda zachodniopomorski, ambasador w Czechosłowacji, dyrektor… (z zawodu "dyrektor"), szef polskiej kinematografii, tłumacz, wreszcie szef redakcji w wydawnictwie Książka i Wiedza. Ale też człowiek, który potrafił – dosłownie – kopnąć w tyłek ubeka grzebiącego mu w szufladzie, podpisywać umowy z zachodnimi producentami – w czasach, gdy nikomu nie przychodziło to do głowy.

Miał wiele złych kart w swoim życiu, miał też niewątpliwe zasługi. Rozliczał się ze swoim życiem uczciwie, nie szukał usprawiedliwień. Pod koniec życia określał się jasno: jestem antykomunistą. Popełnił samobójstwo… Czy tylko z powodu niedomogów fizycznych?

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 21.30


Zobacz więcej na temat: IPN Wacław Holewiński
Czytaj także

Twórczość na zamówienie. Wpływy bezpieki na polskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 13:28
- Z tej książki wyłania się między innymi wniosek, że PRL, a szczególnie instytucje bezpieczeństwa, tajnej policji, zapewniały takim pisarzom kariery - mówił prof. Maciej Urbanowski o grupie literatów opisanych w książce "Twórczość na zamówienie".
rozwiń zwiń