Stulecie Traktatu ryskiego. "Rokowania pokojowe rozpoczęły się latem 1920 r."

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:06
- Rokowania pokojowe prowadzono jeszcze w trakcie kryzysu wojennego. I to nie w Rydze, tylko w Mińsku, gdzie pojechał szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Stanisław Grabski. Z relacji, jaką pozostawił po sobie wiemy, że delegaci polscy zostali poddani presji. Umieszczono ich w willi z wysokim parkanem wokół, skąd słychać było huk armat - mówił prof. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/untitled

Posłuchaj
29:02 Dwójka rozmowy po zmroku 18.03.2021.mp3 Wykuwanie pokoju. Stulecie Traktatu ryskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920 [serwis specjalny]

100 lat temu, 18 marca 1921 roku, w Rydze, Polska i Związek Sowiecki podpisały traktat pokojowy formalnie kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920, w której młode polskie państwo obroniło swoją niepodległość, a jednocześnie powstrzymało wybuch komunistycznej rewolty w zachodniej Europie.

Pierwsze rokowania pokojowe, prowadzone w Mińsku w trakcie Bitwy Warszawskiej latem 1920 roku, okazały się bezowocne. - Warunki, jakie polscy delegaci otrzymali wtedy do podpisania oznaczałyby przekreślenie niepodległości. Strona sowiecka domagała się przede wszystkim rozbrojenia przeciwnika, wydania nadmiaru sprzętu wojennego, a także mowa była o zmianie charakteru państwa. Do zarządzania nim dopuszczeni mieli być, jak to się nazywało, robotnicy. W praktyce oznaczało to przedstawicieli partii komunistycznej - tłumaczył prof. Krzysztof Kawalec

W stulecie Traktatu ryskiego w audycji rozmawialiśmy również o tym, kto negocjował pokój ze strony Polski, a kto ze strony rosyjskiej. Dlaczego pomysł Józefa Piłsudskiego państwa federacyjnego albo stworzenia państw buforowych oddzielających Rosję od Polski nie został zrealizowany. O granicach po Traktacie ryskim, a także o stosunku państw zachodnich do tego dokumentu i o zwrocie zagrabionych dóbr kultury.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski i IPN), dr hab. Mirosław Szumiło (UMCS i IPN)

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Polsko-niemieckie traktaty graniczne

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 11:00
Co dziś wiemy o kulisach zawarcia umów? Jaka gra toczyła się między Warszawą a Berlinem? Prof. Antoni Dudek rozmawiał o tym z prof. Wandą Jarząbek z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eugeniusz Romer - autor mapy nieistniejącego kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 21:30
W audycji "Rozmowy po zmroku" o postaci Eugeniusza Romera i jego dorobku rozmawialiśmy z prof. Zdzisławem Pietrzykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń