Polskie Radio
Section05
Związek Sowiecki

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski PRL komunizm Związek Sowiecki Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

"Rosjanie wciąż udają, że w 1939 roku szli Polakom z pomocą"

– Sowiecka napaść była dla Polaków zaskoczeniem – powiedział prof. Wiesław Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 17 września obchodzimy 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Jaką mamy wiedzę na temat tego wydarzenia, czy szczegóły sowieckiej agresji są polskim historykom co najmniej tak dobrze znane jak niemieckiej?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa agresja sowiecka Związek Sowiecki ZSRR historia Polski

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN Związek Sowiecki porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm PRL

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie

Relacje bezpieki PRL ze służbami sowieckimi

– Rola służb sowieckich w organizowaniu aparatu bezpieczeństwa PRL była bardzo duża. Sowieci na bieżąco analizowali mechanizmy władzy w naszym kraju – opowiada historyk dr Witold Bagieński. W audycji Polskiego Radia 24 rozmowa na temat tworzenia się, funkcjonowania komunistycznej bezpieki oraz jej związków, a także zależności od służb sowieckich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski służba bezpieczeństwa historia PRL PRL Związek Sowiecki

Operacja polska NKWD. "Polacy w czołówce wrogów"

- Liczebność, aktywność społeczna i zawodowa zdecydowały o tym, że ludność polska znalazła się na celowniku sowieckiego represyjnego systemu komunistycznego – powiedział w audycji Nos Kleopatry prof. Jan Szumski, historyk z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Gość odniósł się w ten sposób do operacji polskiej NKWD, która miała miejsce 80. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa operacja polska NKWD IPN Związek Sowiecki ZSRR NKWD