REKLAMA

Dialog obrazów - rozmowa poza słowami

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:00
- Zderzenie było w założeniu tego spotkania, ale wszystko potem polegało na zbliżaniu się, ucieraniu i dogadaniu wspólnej roboty - mówił o "Obrazie podwójnym" jego współtwórca Jarosław Modzelewski, który wraz z Szawłem Płóciennikiem wziął udział w projekcie "Zderzenie" łączącym sztuki i artystów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cris_mh

"Obraz podwójny" - taki tytuł nosi wspólny obraz Jarosława Modzelewskiego i jego ucznia Szawła Płóciennika. Praca pokazywana jest w warszawskiej Galerii Janos. To część przedsięwzięcia "Zderzenie", na które obok wspomnianej pracy składa się film.


Posłuchaj
28:03 Rozmowy po zmroku 14 lipiec 2021 21_30_08.mp3 Jarosław Modzelewski i Szaweł Płóciennik o projekcie "Zderzenie" łączącym sztuki i artystów (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Jarosław Modzelewski nazywany bywa "malarzem ikon codzienności". Podejmuje wątki polityczne, literackie, historyczne czy egzystencjalne. Najwięcej uwagi oddaje człowiekowi, ale interesuje go także martwa natura i pejzaż. Jego prace znajdziemy w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

Tymczasem Paweł Szaweł Płóciennik reprezentuje młodszą generację artystów, jest twórcą komiksów, ilustratorem i muzykiem. Dyplom z malarstwa zrealizował w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. 

Czytaj także:

Czy da się pogodzić w jednym dziele dwa odmienne spojrzenia na sztukę? Jak wyjść z cienia mistrza? Na czym polega improwizacja w świecie sztuk wizualnych? O tym rozmawialiśmy z mistrzem i uczniem, którzy stanęli przy jednej sztaludze.

- To zderzenie można by rozpatrywać w obrębie zabiegów formalnych, czysto malarskich - tłumaczył Szaweł Płóciennik. - Wiedzieliśmy, że ta współpraca będzie wyglądać dobrze, następowało nie tyle zderzenie, co może sprzężenie czy dopełnienie - podkreślił. - Wiele rzeczy się objawiło na nowo.

Bilińska Anna pap_1200.jpg
Wszystkie twarze Anny Bilińskiej

- Skończyła się relacja nauczyciel-uczeń, zaczęła się współpraca - zaznaczył Jarosław Modzelewski. - My, malujący, wyraźnie widzimy próg roboty, kiedy miesza się farby, podejmuje decyzje na płótnie. To jest zupełnie inna rzeczywistość.

Projekt "Zderzenie" zakłada cykl spotkań dwóch artystów różniących się od siebie wiekiem, doświadczeniem, stylem lub narodowością, podczas których debatują na temat dwóch wybranych przez siebie dzieł. Efektem dialogu jest powstanie wspólnego obiektu łączącego dwa odmienne spojrzenia na sztukę.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: Jarosław Modzelewski (malarz) i Szaweł Płóciennik (malarz)

Data emisji: 14.07.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Józef Mehoffer – Polak, malarz, racjonalista

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 05:40
8 lipca 1946 roku zmarł Józef Mehoffer, malarz, grafik i witrażysta. Mehoffer jest obok Stanisława Wyspiańskiego jednym z czołowych twórców Młodej Polski. Związki między obydwoma artystami były bardzo silne, jednocześnie jednak równie wiele ich dzieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie twarze Anny Bilińskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 08:30
Od 26 czerwca br. trwa w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa twórczości Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854-1893). Właśnie ta prezentacja była pretekstem do rozmowy o wybitnej artystce malarce z jedną z kuratorek wystawy, Renatą Higersberger.
rozwiń zwiń