Polskie Radio
Section05
Leon Wyczółkowski

Prace Leona Wyczółkowskiego na Zamku Królewskim na Wawelu

Wśród prac Leona Wyczółkowskiego na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest odzyskany pastel przedstawiający dziewczynę wiejską, nazywany "Góralką". Odzyskana strata wojenna, która powróciła do zbiorów wawelskich, została zidentyfikowana. Kim była dziewczyna na obrazie, skąd pochodziła?
Zobacz więcej na temat:  Leon Wyczółkowski Michał Montowski malarstwo SZTUKA II wojna światowa KULTURA muzeum Wawel wystawa

Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do macierzystych zbiorów na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony SZTUKA Leon Wyczółkowski Wawel małopolskie Kraków

"Wiejska dziewczyna w żółtej chuście". Pastel Wyczółkowskiego wraca na Wawel

- Przeglądając archiwalia w naszym wawelskim archiwum, zauważam, że obraz namalowany w 1900 roku przez Leona Wyczółkowskiego był przechowywany w magazynie do roku 1939, kiedy wybuchła wojna i "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" zniknęła - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kurator zbiorów Prac na Papierze Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Wawel Leon Wyczółkowski Jakub Kukla SZTUKA