Ksiądz Ignacy Skorupka - bohater, legenda, symbol - rozmowa z dr. Mariuszem Mrozem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 21:30
Już za kilka dni będziemy świętować kolejną,101. rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej też przez wielu Cudem nad Wisłą. Nie był to żaden cud, ale dowód na siłę odradzającego się państwa polskiego, na determinację, odwagę, bohaterstwo jego obywateli. 
Śmierć księdza Ignacego Skorupki
Śmierć księdza Ignacego SkorupkiFoto: Polona.pl

Posłuchaj
29:08 Rozmowy po zmroku 12.08.2021.mp3 Dr. Mariusz Mróz o postaci ks. Ignacego Skorupki (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

I właśnie o jednym z tych, dla których Polska była wartością nadrzędną, dla której warto było poświęcić dobro najwyższe, własne życie - o księdzu Ignacym Skorupce - rozmawialiśmy z doktorem Mariuszem Mrozem z Wojskowego Biura Historycznego.

Serwis "Bitwa Warszawska 1920" w finale kolejnego plebiscytu >>>>

W rozmowie zapytaliśmy o dom rodzinny księdza Skorupki, o posługę kapłańską, o naukę w Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Piotrogrodzie, o pracę duszpasterską w Rosji i w odrodzonej Polsce, o działalność społeczną, harcerstwo, oraz o to, w jaki sposób został kapelanem wojskowym. 


BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
BITWA WARSZAWSKA. Zobacz serwis specjalny

Rozmawialiśmy również o okolicznościach, w jakich poniósł śmierć. Mówiliśmy też o bracie księdza Skorupki oraz o Teresie Grodzińskiej, pierwszej kobiecie, która w II Rzeczpospolitej została uhonorowana orderem Virtuti Militari.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Mariusz Mróz (Wojskowe Biuro Historyczne)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Tak powstawał rozkaz, który przyniósł zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 05:58
101 lat temu rozpoczęła się koncentracja Wojska Polskiego przed decydującą bitwą. Figury na dziejowej szachownicy rozstawiono według założeń opracowanych na początku lipca, a ruchy nadał im rozkaz, który powstał w nocy z 6 na 7 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne mundury - ten sam cel. W Bitwie Warszawskiej walczyli Polacy z różnych stron świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 05:50
Wojsko Polskie odradzało się z wielkim trudem i wielkim entuzjazmem. Podczas wojny z bolszewikami tworzyło barwną mozaikę ludzi, którzy pochodzili ze wszystkich stron świata, nosili różne mundury, ale mieli ten sam cel - obronę niepodległości ojczyzny. Wszyscy pełnili służbę pod znakiem orła białego lub biało-czerwonej kokardy narodowej.
rozwiń zwiń