Zbigniew Mentzel: Leszek Kołakowski był skromnym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:00
- Pisanie biografii Kołakowskiego było trudne, gdyż jego dewizą było łacińskie powiedzenie "umiłuj bycie nieznanym", on prawie nie mówił o sobie. Pisał "my", a nie "ja", a przecież czytelnicy oczekują odsłonięcia bohatera. Z pokazaniem jego życia prywatnego był kłopot - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
Leszek Kołakowski
Leszek KołakowskiFoto: Mariusz Grzelak/Forum

Starosc smierc niebo free 1200.jpg
"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

Czy Leszek Kołakowski był pesymistą? Dlaczego zaangażował się w komunizm? Kiedy stał się rewizjonistą? Czy Władysław Gomułka miał obsesję na jego punkcie? Dlaczego filozof krytykował zachodnie ruchy studenckie roku '68? Jaki był jego stosunek do mitu? 

Na te pytania odpowiadał Zbigniew Mentzel, biograf wielkiego filozofa, uhonorowany niedawno Nagrodą im. Jana Długosza.


Posłuchaj
27:59 2021_11_16 21_33_40_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Zbigniew Mentzel o biografii Leszka Kołakowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Jak powiedział, Leszek Kołakowski uważał, że do 12. roku życia człowiek staje się tym, kim będzie. - Nie był skory do zwierzeń na temat tego okresu życia, ukształtowała go śmierć matki, kiedy miał trzy lata, oraz ojca, gdy był dorastającym chłopcem. Te przeżycia były jego traumą, wojna wybuchła, kiedy miał właśnie 12 lat.

Zbigniew Mentzel dodał, że Kołakowski wielbił wybitnych filozofów, wielkie osobowości twórcze. - Popularność papieża egzystencjalizmu, czyli Sartre'a, była czymś niespotykanym dla intelektualisty, jego każda wypowiedź była ważna. Kołakowski trochę sobie z niego pokpiwał, głównie za niefortunne książki o tym, co się działo w Rosji sowieckiej.

Czytaj też:

Zaangażowanie w komunizm to zagadnienie, które pojawia się w losach wielu wybitnych intelektualistów. - Wielcy ludzie naszej kultury nie znosili ukształtowanego przed wojną syndromu Polaka katolika, Czesław Miłosz nawet dosadniej niż Kołakowski się o tym wyrażał. Dla wielu osób oparciem był Kościół katolicki, a Kołakowski w wieku lat 20 miał niesamowitą wiedzę o wielkich doktorach Kościoła, historii papiestwa. Nie znosił teologii, która starała się naukowo uzasadnić wiarę - podkreślił Zbigniew Mentzel.

Leszek Kołakowski od połowy lat 60. zaczął pisać słowo "Bóg" dużą literą. - W 1966 roku opublikował ważną, ale trudną w odbiorze książkę "Obecność mitu". Już w 1955 roku pisał, że komunizmu nie da się naprawić, dowodził, że to kwadratura koła i absurd - mówił jego biograf.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Zbigniew Mentzel (autor biografii Leszka Kołakowskiego)

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Chrześcijaństwo Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 12:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wokół nowo wydanego zbioru wszystkich tekstów Leszka Kołakowskiego o religii, którą uważał za "fundament naszej kultury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Wojtyszko: spłacam dług wobec Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 17:02
- To była fascynująca postać. Ludziom, którzy go widzieli, drżały serca, filozofowie byli w nim zakochani. Jeden z nich, Zbigniew Mentzel, przygotował z nim książkę – podkreślał w Dwójce Maciej Wojtyszko, opowiadając o Leszku Kołakowskim.
rozwiń zwiń