Anne-Sophie Mutter: Krzysztof Penderecki jest wielkim darem dla świata

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 10:00
- Uświadomiłam sobie właśnie wczoraj, podczas uroczystości upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas - mówiła Anne-Sophie Mutter. Znakomita niemiecka skrzypaczka otrzymała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Anne-Sophie Mutter podczas nadania jej tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
Anne-Sophie Mutter podczas nadania jej tytułu doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w KrakowieFoto: PAP/Art Service 2

29 marca pożegnaliśmy Krzysztofa Pendereckiego. Podczas mszy żałobnej w kościele św. Piotra i Pawła obecna była Anne-Sophie Mutter, niemiecka skrzypaczka, która przez większość swojego życia zawodowego związana była z muzyką polskiego kompozytora. Na zakończenie mszy zagrała "Ave Maria" Bacha-Gounoda.

Krzysztof Penderecki - magiczne moce muzyki

Następnego dnia wybitna artystka odebrała tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie. To pierwsza taka uroczystość od momentu nadania uczelni imienia Krzysztofa Pendereckiego. Przy tej okazji redaktor Dwójki Andrzej Sułek zapytał ją m.in. o to, jak zapamięta pobyt w Polsce.

- Zapamiętam te dwa dni poprzez upamiętnienie Krzysztofa Pendereckiego, bo od niemal 30 lat miałam to wielkie szczęście nawiązywania z nim relacji muzycznych, artystycznych - ten przywilej, który potem przerodził się w prawdziwą przyjaźń z Krzysztofem i Elżbietą - mówiła Anne-Sophie Mutter.

Artystka podzieliła się także refleksją na temat znaczenia kompozycji Krzysztofa Pendereckiego.

- Podczas uroczystości upamiętnienia tego wielkiego kompozytora uświadomiłam sobie, jak monumentalne i magiczne są moce, które objawiał swoją muzyką i jak wiele jego muzyki zakradło się w zakamarki duszy każdego z nas, w miejsca, które pozostawały nietknięte i których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy - mówiła. - To mi uzmysławia, jak wielkim darem dla świata był i jest Krzysztof Penderecki - dodała.

Posłuchaj
30:00 2022_03_31 21-30-13_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Anne-Sophie Mutter o Krzysztofie Pendereckim (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Anne-Sophie Mutter zdobyła sceny całego świata

Niemiecka skrzypaczka to muzyczny fenomen: mistrzyni gry na skrzypcach, która od czterdziestu sześciu lat jest stałym gościem wszystkich najważniejszych sal koncertowych świata. Artystka znacząco wpływa na świat muzyki klasycznej jako wybitna solistka, a także mentorka i inspiratorka następnych pokoleń artystów.

Czterokrotna laureatka nagrody Grammy poświęca się wykonawstwu zarówno muzyki poprzednich epok, jak i utworów najnowszych. Dokonała światowych premier 30 dzieł – dla Anne-Sophie Mutter komponowali tacy artyści, jak Unsuk Chin, Sebastian Currier, Henri Dutilleux, Sofija Gubajdulina, Witold Lutosławski, Norbert Moret, Krzysztof Penderecki, Sir André Previn, Wolfgang Rihm, Jörg Widmann czy John Williams.

Anne-Sophie Mutter aktywnie angażuje się w liczne projekty dobroczynne i kulturotwórcze. Od 2021 roku pełni funkcję prezesa niemieckiej organizacji charytatywnej Deutsche Krebshilfe działającej na rzecz walki z rakiem. W styczniu 2022 roku weszła w skład rady fundacji Festiwalu w Lucernie. Jesienią 1997 roku skrzypaczka powołała do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Fundacji Anne-Sophie Mutter e.V., do którego w 2008 roku dołączyła Fundacja Anne-Sophie Mutter – te dwie organizacje zapewniają stypendystom wsparcie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Od 2011 roku artystka regularnie występuje z zespołem stypendystów Mutter’s Virtuosi.

W 2018 roku otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". – Moje życie jest bogate w polską muzykę – podkreślała, odbierając wówczas wyróżnienie.

[AMUZ Kraków]

Zobacz też serwis specjalny, poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu:

***

Tytuł audycji: "Rozmowy po zmroku"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Anne-Sophie Mutter (skrzypaczka)

Data emisji: 31.03.2022

Godzina emisji: 21.30

mg

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter dla Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 15:47
W audycji rozmawialiśmy o albumie będącym hołdem znakomitej skrzypaczki dla Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego 85. urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: po kryzysie głód kultury będzie wielki jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 16:41
- Myślę, że będziemy świadkami odrodzenia się życia kulturalnego. Wcześniej jednak będziemy musieli się zmierzyć ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wybitna niemiecka skrzypaczka, która została wyleczona z choroby wywołanej przez COVID-19.
rozwiń zwiń