REKLAMA

Anne-Sophie Mutter: po kryzysie głód kultury będzie wielki jak nigdy

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 16:41
- Myślę, że będziemy świadkami odrodzenia się życia kulturalnego. Wcześniej jednak będziemy musieli się zmierzyć ze skutkami poważnego kryzysu gospodarczego - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia wybitna niemiecka skrzypaczka, która została wyleczona z choroby wywołanej przez COVID-19.
Audio
  • Niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter o swoich zmaganiach z chorobą wywołaną przez COVID-19 i przyjaźni z nieodżałowanym Krzysztofem Pendereckim (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
  • Adam Strug o wyjątkowości tegorocznych Świąt Wielkanocnych (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
  • Rene Pape o swoich kontaktach z Polską i kolejnych tygodniach upływających bez śpiewania (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
  • Adam Bałdych o wyjątkowości tegorocznych Świąt Wielkanocnych (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Anne-Sophie Mutter
Anne-Sophie MutterFoto: Jacek Turczyk/PAP

Anne-Sophie Mutter zmagała się z koronawirusem przez kilkanaście dni. Niedawno zakończyła kwarantannę i leczenie. - Co innego jeśli sama zaplanuję dłuższą przerwę od pracy, a co innego sytuacja, kiedy przerwa wymuszona jest przez zewnętrzne okoliczności i po prostu nie mogę artystycznie się wyrażać. Z drugiej strony świadomość, że ktoś z rodziny alby ze znajomych zachorował i pilnie potrzebuje pomocy jest dużo gorsza niż fakt, że przez jakiś czas nie mogę dawać koncertów - podkreślała artystka.

Penderecki1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

Jak przyznała, w ostatnich dniach jej myśli skupiają się na sytuacji lekarzy i personelu medycznego. - To są wielkie zagadnienia, ważne tematy społeczne i polityczne. A przynajmniej takie powinny być. Jak możemy lepiej chronić tych ludzi? A kiedy już ten kryzys minie, jak powinniśmy - przy odpowiednim wynagrodzeniu - także w spokojniejszych czasach zadbać o sytuację ludzi, którzy ryzykują dla nas życiem? To wstyd - mówię o sytuacji w moim kraju - że lekarze i personel medyczny w szpitalach są chronicznie niedofinansowani - przekonywała Anne-Sophie Mutter.

Niemiecka skrzypaczka wspominała także w rozmowie maestro Krzysztofa Pendereckiego, począwszy od ich pierwszego spotkania w 1984 roku, z którym przyjaźniła się aż do śmierci kompozytora.

Gośćmi audycji okolicznościowej (14.00-16.00) w Poniedziałek Wielkanocny byli również: niemiecki bas Rene Pape, śpiewak, badacz i popularyzator muzyki tradycyjnej Adam Strug oraz skrzypek Adam Bałdych.

***

Tytuł audycji: Audycja okolicznościowa

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Anne-Sophie Mutter (skrzypaczka)

Data misji: 13.04.2020

Godzina emisji: 14.10

pg

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: nie chciałam iść do Karajana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 19:00
- Gdy zaprosił mnie na przesłuchanie, wydawało mi się, że to nie ma sensu, że nie mam u niego żadnych szans - mówiła w Dwójce ceniona skrzypaczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter dla Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 15:47
W audycji rozmawialiśmy o albumie będącym hołdem znakomitej skrzypaczki dla Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego 85. urodzin.
rozwiń zwiń