Svitlana Oleshko i poszukiwanie teatru ukraińskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 07:00
- W czasach, gdy powstawał teatr Arabesky, teatr oficjalny, państwowy nas w ogóle nie interesował. W ogóle nie myśleliśmy wtedy, że możemy pójść i pracować w takim miejscu. Dla nas było proste, że musimy stworzyć własny teatr - mówiła w Dwójce Svitlana Oleshko, scenarzystka, reżyserka, nauczycielka reżyserii, założycielka i dyrektorka niezależnego charkowskiego teatru Arabesky.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kozlik

Svitlana Oleshko jest kuratorką wielu projektów, międzynarodowych festiwali, programów edukacyjnych. W jej dorobku twórczym znajdują się spektakle teatralne i filmy dokumentalne. Razem z teatrem Arabesky wyrobiła sobie opinię najbardziej eksperymentalnego twórcy teatralnego Ukrainy.

Początki teatru Arabesky

Teatr Arabesky, którego jest kierownikiem i reżyserem, został założony w 1993 roku przez studentów Wydziału Teatralnego Charkowskiego Instytutu Sztuki. To awangardowa, niezależna scena, która słynie nie tylko z eksperymentalnych realizacji scenicznych, ale również projektów artystycznych i społecznych.

- Był rok 1993, studiowałam wtedy filologię rosyjską w Charkowie, a wszyscy moi przyjaciele chodzili do szkoły teatralnej. Trafiliśmy do Muzeum Literackiego, gdzie przygotowywana była wystawa na stulecie urodzin Mykoły Chwyłowego - bardzo ważnego dla kultury ukraińskiej pisarza. Wtedy dyrektorka muzeum poprosiła nas, żebyśmy na to otwarcie przygotowali coś w rodzaju spektaklu. Napisałam i wyreżyserowałam więc scenariusz i odnieśliśmy sukces - byliśmy wtedy bardzo młodzi i tacy entuzjastyczni. Tak się zaczęło, a teraz mija dwadzieścia lat, od kiedy założyłam swój teatr - wspominała początki teatru Arabesky Svitlana Oleshko.

W poszukiwaniu ukraińskiego teatru

Jak dodała, od początku wraz ze współpracownikami starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie, jaki jest teatr ukraiński, jaki może być teatr ukraiński i gdzie jest jego miejsce.

- Nie chcieliśmy być radzieckim teatrem. Dlatego dla nas to było poszukiwanie, czym jest ten ukraiński teatr, skąd pochodzi. Zaczęliśmy od awangardy ukraińskiej, szukaliśmy też w ukraińskiej dramaturgii współczesnej. Poszukiwaliśmy formy, muzyki, obrazów ukraińskich i wydaje mi się, że to odnaleźliśmy - opowiadała.


Posłuchaj
28:44 Rozmowy po zmroku Dwójka 13 kwiecień 2022 21_30_44.mp3 Svitlana Oleshko o historii teatru Arabesky (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Goście: Svitlana Oleshko (scenarzystka, reżyserka, nauczycielka reżyserii, założycielka i dyrektorka niezależnego charkowskiego teatru Arabesky)

Data emisji: 13.04.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

W Krakowie powstaje spektakl o Wołodymyrze Zełenskim

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 11:30
– To bardzo świeży pomysł. Czytając o prezydencie Ukrainy, o jego historii, historii jego rodziny, pomyślałem, że warto zrobić o nim spektakl. Tym bardziej że jest on teraz dla nas takim superbohaterem – mówi w Trójce Piotr Sieklucki, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Nowego Proxima w Krakowie.
rozwiń zwiń