Maciej Jastrzębski: to są historie, które powinniśmy pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 21:55
- My Polacy byliśmy właściwie wszędzie. Powinniśmy być z tego powodu dumni, że pomimo osobistych tragedii potrafiliśmy zaangażować się w coś, co przetrwało na kartach historii do dzisiaj - mówił w Dwójce Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Rosji i autor reportażu "Historia kłamstw krwią haftowana".
Maciej Jastrzebski
Maciej Jastrzębski Foto: Archiwum prywatne

Nieludzkie czasy, nieludzka ziemia

Pod koniec listopada poznaliśmy nazwiska autorów najlepszych radiowych reportaży i dokumentów. Obok Melchiorów w Studiu im. A. Osieckiej również KRRiT wręczyła swoje nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu i dokumentu. Jedną z nagród specjalnych otrzymał Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Polskiego Radia za dokument "Historia kłamstw krwią haftowana".

To opowieść o polskich ofiarach zbrodni stalinowskich zbudowana na czasowej ramie wydarzeń II wojny światowej: od 17 września 1939 roku przez deportacje w głąb Związku Sowieckiego, zbrodnię katyńską po obławę augustowską w 1945 roku. O tych tragicznych wydarzeniach, o losach swoich najbliższych opowiadają ich uczestnicy mieszkający w Rosji i na Białorusi, a o ustaleniach dotyczących tego tematu – rosyjscy historycy niezależni i badacze stalinowskich zbrodni.

Praca, która wciąga

- Spotykanie ludzi, którzy badają losy nie swojego kraju, nie przedstawicieli swojego narodu, mimo że grożą im za to represje, to jest już od razu podziękowanie za to i pochylenie przed nimi głowy. Rozmawianie z tymi ludźmi i towarzyszenie im w codziennej pracy to niezwykły zaszczyt. To bardzo wciąga - podkreślał Maciej Jastrzębski, który był gościem "Rozmów po zmroku".

W audycji wysłuchaliśmy także fragmentów nagrodzonego reportażu.


Posłuchaj
29:34 2022_12_01 21_30_08_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Maciej Jastrzębski o swoim reportażu "Historia kłamstw krwią haftowana" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Maciej Jastrzębski od 20 lat pracuje w Polskim Radiu i przez całe zawodowe życie sam sobie udowadnia, że nie ma piękniejszego miasta na świecie niż jego rodzinny Włocławek.

Podróżując z mikrofonem po Europie i Azji, pracował w kilkudziesięciu stolicach, między innymi w: Brukseli, Rzymie, Paryżu, Madrycie, Londynie, Wiedniu, Tbilisi, Baku, Erewaniu, Bagdadzie i Kabulu.

Przez trzy lata był korespondentem w Mińsku na Białorusi, pełniąc jednocześnie obowiązki specjalnego wysłannika Polskiego Radia na Kaukazie.

Obecnie na stałe mieszka w Moskwie, pracując jako korespondent Polskiego Radia w Federacji Rosyjskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Rosji, laureat nagrody specjalnej Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej KRRiT)

Data emisji: 1.12.2022

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

Melchiory 2022. Wieczorem poznamy nagrodzonych reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 07:00
O godzinie 18 przyznane zostaną nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych i telewizyjnych. Podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie ogłoszone zostaną wyniki konkursów: Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory" i Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na Reportaż i Dokument Radiowy.
rozwiń zwiń