REKLAMA

Filozofia Johna Hicka. "Był bardzo przejęty swoim chrześcijaństwem"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 22:00
- W swojej autobiografii wspomina moment, gdy był w służbie zastępczej w czasie II wojny światowej. Jego przekonania religijne nie pozwalały mu bowiem zabijać. Był też człowiekiem wrażliwym na ludzi o innych przekonaniach religijnych. W latach 50., podczas fali migracji, John Hick działał w centrach, które jednoczyły ludzi różnych religii wokół pokojowego współistnienia - mówił w Dwójce dr Przemysław Strzyżyński z UAM.
Bohater audycji John Hick zajmuje się m.in. filozofią religii
Bohater audycji John Hick zajmuje się m.in. filozofią religiiFoto: Shutterstock/Yulia Grigoryeva

Znak równości między religiami świata

Wszystkie religie są tak samo prawdziwe - twierdził John Hick, brytyjski filozof religii i teolog, twórca teorii pluralizmu religijnego. Poszczególne wierzenia są jego zdaniem jedynie historyczno-kulturowymi artykulacjami tej samej, transcendentnej rzeczywistości. Doświadczenie religijne jest zaś weryfikowane przez postawę i czyny osób, które nań się powołują.

- Niewątpliwie myśl Johna Hicka dotycząca pluralizmu religijnego ma potencjał dialogiczny w wymiarze współczesnego, skonfliktowanego, globalnego świata. Ten potencjał politycznego dialogu; politycznego w sensie pozytywnym - traktowania religii nie w instrumentalny sposób, tylko jako wyższej meta instancji - tłumaczył Adam Rosłan, filozof.

Krytycznym okiem

Poddając krytyce filozoficznej teorię pluralizmu religijnego Hicka, gość audycji nazwał ją "czystym subiektywizmem i historyzmem w poszukiwaniu genezy i natury religii". - W ten sposób można co najwyżej konstatować, a nie cokolwiek wyjaśniać, a tym bardziej czegokolwiek dowodzić - przekonywał Adam Rosłan.

W rozmowie o filozoficznych kontrowersjach oraz praktycznych skutkach myśli Johna Hicka brał również udział dr Przemysław Strzyżyński z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Posłuchaj
26:58 2022_12_27 21_32_29_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Filozofia Johna Hicka (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 21.30

djr/pg/kor

Czytaj także

Równość i jej ideały

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 09:00
Gościem "Rachunku myśli" był dr hab. Michał Kozłowski - publicysta, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, a także autor książki "Sprawa Spinozy" - z którym rozmawialiśmy na temat równości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaufanie - fundament relacji społecznych

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 00:00
Jest sprawą fundamentalną. To na nim wspierają się wszystkie relacje społeczne. Bez niego nie funkcjonowałby pieniądz, nie można byłoby snuć planów, nie dałoby się wyruszyć w podróż. Świat jawiłby się jako kompletnie chaotyczny i nieprzewidywalny.
rozwiń zwiń