REKLAMA

Równość i jej ideały

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2022 09:00
Gościem "Rachunku myśli" był dr hab. Michał Kozłowski - publicysta, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, a także autor książki "Sprawa Spinozy" - z którym rozmawialiśmy na temat równości.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anatoli Styf

Ideał równości, wyniesiony na sztandary w trakcie rewolucji francuskiej, w znacznym stopniu wyznacza nowożytne myślenie o relacjach społecznych. Niektórzy sądzą wręcz, że doprowadzenie do równości rozwiąże wszystkie problemy. Zarazem jednak codzienne doświadczenie przekonuje nas, że ludzie różnią się między sobą właściwie pod każdym możliwym względem.

Czy zatem nie lepiej byłoby - zamiast równością - kierować się sprawiedliwością i solidarnością? Zastanawialiśmy się nad tym z dr. hab. Michałem Kozłowskim - filozofem z Uniwersytetu Warszawskiego.

Posłuchaj
60:05 2022_04_30 22_59_51_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Równość i jej ideały (Rachunek myśli/Dwójka)

***

"Rachunek myśli" to cotygodniowe wieczorne spotkanie z filozofią. 

 W tym roku audycja ma 5 odsłon:

1. Klasyczne teksty. Skupiamy się na dialogach Platona. Ogrom podjętych w nich problemów, ich nieustanna aktualność, a z drugiej strony pojawiające się wciąż nowe sposoby ich odczytania są doskonałym punktem wyjścia do refleksji nad współczesnością.
2. Nowości. Chodzi zarówno o teksty polskie, jak i tłumaczenia ważnych książek myślicieli zagranicznych, które nieustannie trafiają do polskich księgarń, a także konferencje naukowe. Gośćmi są w tym wypadku specjaliści od danej tematyki.
3. Psychoanalityczna lektura klasyki literatury. Stworzone przez dramaturgów i powieściopisarzy postaci służą nam w tym wypadku do objaśnienia różnych typów osobowości oraz podstawowych ludzkich dylematów.
4. Rachunek myśli twórcy. Każde spotkanie osnute wokół problemu bliskiego danemu artyście.
5. Problem/idea filozoficzna. W tej odsłonie kontynuujemy to, co robiliśmy do tej pory, czyli dyskutujemy o rozmaitych interpretacjach spraw, które dotyczą każdego człowieka.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr hab. Michał Kozłowski (filozof z Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 30.04.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Józef Tischner i jego "Wędrówki w krainę filozofów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 12:22
W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy gawędy ks. prof. Józefa Tischnera. Wybitny filozof i teolog - nawiązując do myśli Mistrza Eckharta - rozważał w nich kluczowe pojęcia w życiu człowieka, takie jak dobro, zło, szczęście, cierpienie i ból.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Abelard. Nieszczęśliwy kochanek i odważny filozof

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 05:45
Był jednym z najważniejszych myślicieli XII w. – wyprzedzał swoją epokę, oskarżano go o herezję, ale jednocześnie stworzył filozoficzne metody, na których opierał się późnej św. Tomasz z Akwinu. Piotr Abelard do historii przeszedł jednak przede wszystkim jako bohater wielkiego, tragicznego romansu. 
rozwiń zwiń