"Kleopatra i Cezar" - nieukończony dramat Norwida

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 22:00
W kolejnej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" rozmawialiśmy o dramacie "Kleopatra i Cezar" Cypriana Kamila Norwida. Naszym gościem był dr hab Karol Samsel, współredaktor nowego pięciotomowego wydania "Pism wybranych" Norwida.
Cyprian Kamil Norwid -  poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych
Cyprian Kamil Norwid - poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznychFoto: Polona

"Kleopatra i Cezar" to dramat, nad którym Cyprian Kamil Norwid pracował kilkanaście lat i właściwie do ostatnich tygodni życia. Pozostał nieukończony, ale właśnie on znalazł się w sporządzonej w prywatnych notatkach liście dwudziestu najistotniejszych dramatów polskich.

Czy ze względu na jego staranność w odmalowaniu skomplikowanych społeczeństw starożytnych mocarstw, czy przez pojawiający się w budowie scen i języku naturalizm, czy może poprzez wyczulenie na postromantyczną zmianę w języku teatralnym - o tym rozmawialiśmy z dr. hab. Karolem Samselem, współredaktorem nowego pięciotomowego wydania "Pism wybranych" Norwida.

Przypomnieliśmy również najistotniejsze z nie tak licznych wystawień tego dramatu, w tym te radiowe. 

***

Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" powstał z okazji 20-lecia Instytutu Teatralnego. Sięgamy tu do dramatów wskazanych przez Zbigniewa Raszewskiego, patrona instytutu, jako najważniejszych w polskiej literaturze dramatycznej.

Warto przypomnieć, że lista, o której mówimy, powstała w latach 70. XX wieku, a po raz pierwszy została opublikowana już po śmierci Raszewskiego, w 2004 roku, w "Raptularzu", czyli dzienniku tego znakomitego historyka teatru. Sięgamy do genezy tych dramatów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale też sprawdzamy, jak one rezonują we współczesnym życiu teatralnym.

Posłuchaj
29:36 2023_05_09 21_30_37_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Kleopatra i Cezar" - nieukończony dramat Norwida ("Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr hab Karol Samsel (współredaktor nowego pięciotomowego wydania "Pism wybranych" Norwida)

Data emisji: 9.05.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Nie-Boska komedia". 21-letni Krasiński niczym Dante

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 22:00
- "Nie-Boska komedia" została wydana anonimowo w Paryżu w 1835 roku przez młodego arystokratę, który nie był specjalnie znany jako literat, dopiero aspirował do pozycji poety. Miał takie poczucie w stosunku do Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego, że jest nie tylko kimś młodszym, ale też mniej predystynowanym do roli poety, który może stanąć na czele narodu - mówił w Dwójce o dramacie Zygmunta Krasińskiego Rafał Węgrzyniak, historyk teatru i krytyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kordian" i jego długa droga do teatralnej publiki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2023 22:00
W piątej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" pozostaliśmy w kręgu wielkich romantyków. Tym razem wraz z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, badaczem i znawcą twórczości Juliusza Słowackiego, sięgnęliśmy po "Kordiana".
rozwiń zwiń