Nata Lerska - zapomniana pionierka tańca modern

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 22:00
W audycji "Rozmowy po zmroku" spojrzeliśmy na międzywojenną Warszawę jako na niezwykły ośrodek tańca i przypomnieliśmy jedną z zapomnianych fascynatek tańca - Natę Lerską.
Taniec modern to temat tego wydania audycji
Taniec modern to temat tego wydania audycjiFoto: Viacheslav Yakobchuk/Shutterstock

"Nie chciałam być ani Żydówką, ani Polką. Po prostu chciałam być człowiekiem" - napisała Nata Lerska, tłumacząc decyzję o wyjeździe z Polski w 1968 roku. Urodziła się w Warszawie jako Natalia Lejzerowicz i debiutowała na scenach przedwojennej Warszawy. Przeżyła wojnę, tańcząc w pustym pokoju domu, z którego nie wychodziła przez 4 lata.

W audycji spojrzeliśmy na międzywojenną Warszawę jako na niezwykły ośrodek tańca i przypomnimy jedną z zapomnianych fascynatek tańca - Natę Lerską.

Naszymi gośćmi byli: Iwona Wojnicka - tancerka i choreografka, zafascynowana pionierami tańca modern w Europie, oraz Hanna Raszewska-Kursa - autorka m.in. książki "Teoria tańca w polskiej praktyce".


Posłuchaj
29:09 2023_05_10 21_31_17_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Nata Lerska - zapomniana pionierka tańca modern (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Data emisji: 10.05.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Dzień św. Patryka. Irlandzkie święto pełne tańca

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 11:29
- Tradycyjny taniec irlandzki nie jest łatwy. Polega przede wszystkim na ruchach nóg, góra ciała tancerza pozostaje najczęściej statyczna - mówiła Katarzyna Okulska-Gawlik, tancerka irlandzka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Tańca. "Wystarczy obserwować przyrodę, żeby poczuć taniec"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2023 17:00
- Taniec to bardzo szerokie pojęcie. Towarzyszy nam w codziennym życiu, pod wieloma względami. Mamy choćby aspekt fizyczny. Taniec to bowiem doskonały rodzaj aktywności fizycznej. W zasadzie każdy nasz ruch jest w pewnym sensie formą tańca. Przechodząc ulicą, obserwując przyrodę, to jak ona tańczy, możemy sami wchodzić w ten ruch - mówił w Dwójce w przededniu Międzynarodowego Dnia Tańca Maciej Seniw z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
rozwiń zwiń