Rok Kazimierza Wierzyńskiego. "Kręgi bliskości" - Wierzyński i poezja

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 22:00
"Ale wiodło mnie jedno i z tym tu powrócę / jeśli kto kiedy moje odmierzy obszary:/ Nawet wątpiąc o sobie, wiedziałem o sztuce/ Że nad wszystko, nad zgubę, dotrzymam jej wiary" - pisał w wierszu "Zaklęty" z tomu "Sen mara" Kazimierz Wierzyński. Z okazji ustanowionego przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Roku Kazimierza Wierzyńskiego przygotowaliśmy w "Dwójce" cykl audycji "Kręgi bliskości".
Kazimierz Wierzyński (1894-1969) był poetą, prozaikiem, dziennikarzem, krytykiem, felietonistą, członkiem grupy Skamander
Kazimierz Wierzyński (1894-1969) był poetą, prozaikiem, dziennikarzem, krytykiem, felietonistą, członkiem grupy "Skamander"Foto: PAP/Alamy Stock Photo

130. rocznica urodzin poety przypada w sierpniu, natomiast 13 lutego obchodzimy 55. rocznicę jego śmierci. Jak wspominała Maria Danilewicz-Zielińska, jeszcze w ostatnim dniu życia Wierzyński dzwonił do niej do Biblioteki Polskiej w Londynie, prosząc o sprawdzenie pewnego detalu związanego z jednym z wierszy z przygotowywanego do druku tomu. Poeta zmarł wieczorem tego samego dnia w londyńskim szpitalu na zawał serca.

Kazimierz Wierzyński - poeta szczęśliwy

Tom zatytułowany "Sen mara" Jerzy Giedroyc wydał wiosną 1969 roku. W wierszu "Badania lekarskie" zapisywał poeta "Jeśli mi słowo bić przestanie, /cóż mi po sercu". Komentując to zdanie Wierzyńskiego, pisał Gustaw Herling-Grudziński: "Jego ostatni tomik Sen mara, poprawiany jeszcze na godzinę przed śmiercią, świadczy, że słowo przestało bić dopiero z sercem. Wolno go nazwać poetą szczęśliwym".

Debiutancki tom wierszy Wierzyńskiego "Wiosna i wino" wydany został równo pół wieku wcześniej, w 1919 roku . "Ten tom był dla Polaków wstrząsem. Niósł z sobą nie tylko aurę swobody, ale także aurę młodości, życia, szczęścia" - wspominał Stanisław Baliński.

Goście audycji

W przeddzień rocznicy śmierci Kazimierza Wierzyńskiego rozmawialiśmy o jego trwającej pół wieku drodze poetyckiej. Opowiedziała o niej prof. Anna Nasiłowska - poetka, badaczka literatury, autorka wstępu do dwutomowego wydania "Poezji zebranych" Kazimierza Wierzyńskiego. Swoimi refleksjami z czytania wierszy autora "Kufra na plecach" podzielił się w audycji także Piotr Matywiecki - poeta, krytyk, eseista.


Posłuchaj
24:18 2024_02_12 21_29_21_Dwojka_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rok Kazimierza Wierzyńskiego. "Kręgi bliskości" - Wierzyński i poezja (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Kręgi bliskości" w ramach pasma "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 12.02.2024

Godzina emisji: 21.30

mgc/pg/mo

Czytaj także

Spotkania Zbigniewa Herberta z Grecją

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 13:00
W kolejnej audycji z cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieliśmy o spotkaniach pisarza z Grecją. Naszymi gośćmi byli prof. Maria Kalinowska – badaczka literatury polskiej, autorka książki "Sypałem ziarna maku… Podróż grecka Zbigniewa Herberta" oraz prof. Paweł Próchniak – literaturoznawca, krytyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Kazimierza Wierzyńskiego - Kręgi bliskości. "Ojczyzny się nie odwiedza, do ojczyzny się wraca"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 22:00
- Mieszkając lata całe na Long Island wybierał się czasami na wycieczkę do Montauk Point, na kraniec tej wyspy, najbliższy Polski. To była tęsknota, którą niósł ze sobą jak ten kufer na plecach przez całe życie - mówiła w Dwójce prof. Beata Dorosz z Instytutu Badań Literackich PAN, edytorka m.in. listów Kazimierza Wierzyńskiego do Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego.
rozwiń zwiń