Pojedynek Modrzejewskiej z Bernhardt

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2012 12:49
O fascynującej historii wzajemnych antagonistycznych kontaktów dwóch aktorek oraz o prawdzie i fikcji w dziejach tej rywalizacji porozmawiamy w poniedziałkowy wieczór w Dwójce.
Portret Heleny Modrzejewskiej
Portret Heleny ModrzejewskiejFoto: domena publiczna

Zapraszamy na audycję "Między prawdą a kreacją" - program z telefonicznym udziałem słuchaczy (22 645 22 22), pragnących zabrać głos w dyskusji na temat główny i wiele pobocznych, związanych z książką Joanny Oparek "Loża". Książka ta przedstawia dzieje rywalizacji dwóch wielkich gwiazd teatru XIX-wiecznego na arenie światowej: Heleny Modrzejewskiej i Sarah Bernhardt.
Obie podbiły Amerykę i Anglię, każda oferując inny zestaw środków aktorskich. Losy obu aktorek śledzi uważnie Gustaw Zimajer - dawny kochanek i impresario Modrzejewskiej, który wyczuwa grożące Helenie niebezpieczeństwo ze strony popleczników Sarah. Jej kochanków, menedżerów czy wręcz sił nieczystych… Jak było naprawdę? Czy autor może posunąć się do fikcyjnych zabiegów, wręcz niewiarygodnych sytuacji i w tym kontekście pokazywać postacie historyczne? Na te i inne pytania z, obecną w studiu krakowskim, autorką książki "Loża" rozmawiać będą zaproszeni do studia w Warszawie goście: dr Alicja Kędziora z Pracowni Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej przy katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr Patryk Kencki, historyk teatru, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN i w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, współwydawca, razem z Alicją Kędziorą, nieznanych listów Heleny Modrzejewskiej, oraz Ewa Rączy reprezentująca Agencję Aktorską Skene, która pomogła wielu aktorom i aktorkom "wspiąć się na szczyt". Warto zaznaczyć, że Joanna Oparek jest pisarką, która już wcześniej zajmowała się losami Heleny Modrzejewskiej - w swojej sztuce "Projekt Ameryka".
Zapraszają Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.
23 lipca (poniedziałek), godz. 22.00

Czytaj także

Na marginesach literatury: Nieznana korespondencja Heleny Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2010 15:13
13 marca 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarcie saloniku Heleny Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 13:00
Polska aktorka, która zrobiła zawrotną karierę w USA, była związana z Żegocinem, gdzie zostanie otwarta poświęcona jej stała ekspozycja.
rozwiń zwiń