"Jestem smutny, bo stałem się bogaty, grając biednych"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 12:51
To jeden ze słynnych cytatów Charliego Chaplina. W Dwójce, w związku z 35. rocznicą śmierci, wspominaliśmy jego najsłynniejsze role.
Audio
Charlie Chaplin w filmie Psie życie
Charlie Chaplin w filmie "Psie życie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Słynny melonik i zbyt duże spodnie założył w wieku zaledwie 24 lat. By dodać sobie lat, dokleił wąsy. Całość zwieńczył za ciasną marynarką oraz gustowna laseczką. W tym kostiumie Chaplin wyszedł na plan komedii "Charlie w Hotelu" ("Mabel's Strange Predicament") i po raz pierwszy zaprezentował światu postać, która wkrótce stała się jednym z symboli kultury XX wieku.

- To był geniusz - tak pokrótce charakteryzują słynnego aktora krytycy, Andrzej Kołodyński i Jacek Szczerba, którzy w rozmowie z Anną Fuksiewicz wspominali słynne sceny z filmów Chaplina. W historii kina złotymi zgłoskami zapisały się dziesiątki jego gagów, jak chociażby pamiętny obiad z buta w "Gorączce złota", czy złodziejska scena z monetą w noclegowni w "Brzdącu”. - Chaplin mawiał, że, aby nakręcić komedię, potrzeba parku, pięknej młodej dziewczyny i policjanta. On, budując z tych elementów konflikty, potrafił w nieskończoność tworzyć nowe historie - opowiadał Andrzej Kołodyński.

Na perfekcjonizm komediowego króla epoki niemego kina uwagę zwracał Jacek Szczerba, który podkreślał, że Chaplin potrafił tygodniami dopracowywać poszczególne gesty. - Tego samego wymagał od swoich ekranowych partnerów. Potrafił zamęczać aktorów, domagając się odpowiedniego wypowiedzenia słów, mimo że w kinie nie było ich słychać - opowiadał.

Chaplin pozostawał inspiracją dla polskich aktorów, o czym w archiwalnym nagraniu wspominał Tadeusz Łomnicki. Więcej o twórcy postaci Charliego Włóczęgi w nagraniu audycji.

Czytaj także

Louis de Funès: człowiek o czterdziestu twarzach

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2011 07:00
Zanim doczekał się swojej wielkiej kreacji, zagrał około osiemdziesiąt niewielkich ról. Grywał portierów, kucharzy i zdradzonych mężów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najszczęśliwszy człowiek na świecie, czyli Chaplin ma czkawkę

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 19:00
Dwójka zaprasza na słuchowisko z… 1934 roku! Jest to opowieść o słynnym amerykańskim komiku i jego, nie tylko romansowych, perypetiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geraldine Chaplin: Almodovar był moim sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 18:25
Przyznaje, że nazwisko, odziedziczone po sławnym ojcu, było dla niej przepustką do wielkiej kariery.
rozwiń zwiń