X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemniczy ślimak na religijnym obrazie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 13:00
Dzieła malarskie to swoiste teksty, czasami z zaszyfrowanym znaczeniem. Jak opisywać to, co z natury wymyka się słowu, co mówi do nas kolorem czy kształtem? Jak odkryć tajemnice obrazu?
Audio
Francesco del Cossa, Zwiastowanie (fragm.)
Francesco del Cossa, "Zwiastowanie" (fragm.)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Francesco del Cossa, włoski malarz epoki quattrocenta, jest autorem między innymi dekoracji ołtarzowej przedstawiającej ewangeliczną scenę zwiastowania. Nic nie byłoby w tym wizerunku dziwnego, gdyby nie pewien szczegół: na pierwszym planie, obok anielskiego wysłannika, przed Marią, artysta umieścił sporych rozmiarów… ślimaka. – Niezwykła to sprawa, żeby w "Zwiastowaniu" w XV wieku chodził sobie ślimak – mówiła Anna Arno, gość Dwójkowej audycji o trudnej, choć fascynującej sztuce interpretacji malarskich dzieł, tłumaczka książki Daniela Arasse'a "Nie widać nic - opowiadanie obrazów". Książką tą wydawnictwo DodoEditor rozpoczyna serię nazwaną "Tarczą Achillesa", bowiem na mitycznej tarczy herosa Homer opisał cały świat. Zawarta w osiemnastej księdze "Iliady" opowieść o powstaniu tarczy w kuźni Hefajstosa jest pierwszym w historii opisem dzieła sztuki .
W publikacji, która była punktem wyjścia Dwójkowej dyskusji, poruszana jest między innymi sprawa owego tajemniczego ślimaka. Tekst, jak opowiadała Anna Arno, nie rozstrzyga jednak wszystkiego, nie odpowiada jednoznacznie, skąd ów zaskakujący element. – Czasami nawet malarz XV-wieczny miał jakieś kaprysy, na które mógł sobie pozwolić w ramach jakiegoś zamówionego obrazu – przypominała tłumaczka. Być może ślimak jest, właśnie, takim kaprysem Cossy?
W studiu radiowej Dwójki gościliśmy również historyka sztuki, kuratorkę wielu wystaw – Wiesławę Wierzchowską. Audycję przygotowały Anna Lisiecka i Elżbieta Łukomska.

W
W "Mężczyźnie z listem" (1480) Memlinga z Galerii Uffizi we Florencji dłoń leżąca na oddzielającym modela od widza parapecie jest bliska, zdawałoby się, osiągalna dotykiem. Między kciukiem a wskazującym palcem trzyma złożoną kartkę papieru. Czy to list otrzymany z tamtej strony, tej, która wyziera z tyłu (…) – czy też to może przesłanie, które mężczyzna (…) usiłuje doręczyć nam. Cóż zawierałaby ta kartka? Wołanie o przytrzymanie pamięcią, przycumowanie po stronie życia? (Fragm. eseju Joanny Pollakówny "Głód nieśmiertelności", za: 'Weneckie tęsknoty", Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2002)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przewodnik osobisty po miejscach niezwykłych

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 18:00
Prof. Teresa Grzybkowska, znana historyk sztuki, opowie o swoich podróżach po Wenecji, Kordobie, Nieborowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spójrz uważniej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 13:52
Opowieść o Orazio Gentileschim, włoskim malarzu okresu baroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna Margherita od Rafaela

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 14:00
W cyklu "Jest taki obraz" tym razem przyjrzeliśmy się pewnemu włoskiemu, intrygującemu portretowi.
rozwiń zwiń