Trocki jak Guevara. Biała legenda demona

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:10
Skąd się wziął mit dobrego Trockiego? - Nie ma lepszego paliwa dla kształtowania się kultu, niż zginąć tragicznie. Poniekąd z własnego wyboru - mówił w Dwójce historyk, profesor Marcin Kula.
Audio
  • Skąd się wziął mit dobrego Trockiego? Dyskusja historyków (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Trocki i jego wielbiciele w Meksyku
Trocki i jego wielbiciele w Meksyku Foto: wikipedia commons/użytkownik National Archives and Records Administration

O jednym z najważniejszych przywódców rewolucji październikowej w Rosji i jednym z głównych konkurentów Stalina do schedy po Leninie rozmawialiśmy w "Rozmowach po zmroku".
Idea rewolucji permanentnej Lwa Trockiego zajmowała w myśli politycznej jej twórcy kluczową pozycję. Determinowała wiele jego wyborów i rewolucyjną praktykę. O jej znaczeniu i próbie wdrożenia w rzeczywistą politykę pisze historyk, doktor Mikołaj Mirowski, autor wydanej właśnie książki – "Rewolucja permanentna Lwa Trockiego. Między teorią a praktyką”.
- Teksty Trockiego należy rozpatrywać w sensie jawności-tajności - mówił Mirowski. Na przykład w jawnych publikacjach Trocki występuje jako jastrząb wojny polsko-bolszewickiej. - Natomiast w dokumentach, do których dotarłem w Polsce (nikt ich nie ruszał, jako pierwszy mogłem je czytać), jest udowodnione, że Trocki zajmował odmienną pozycję. Był jednym z tych w elicie bolszewickiej, który przed tą wojną przestrzegał, a zwłaszcza namawiał do jak najszybszego podpisania rozejmu - opowiada historyk.
- To mnie w tej książce zaskoczyło - mówił profesor Kula. Wyobrażałem sobie Trockiego jako człowieka, który pewną ideologię stworzył i starał się od niej odejść na krok. A tu wychodzi jako taktyk, jako kunktator!
Trocki był zdolnym ideologiem, dyplomatą i bezkompromisowym działaczem politycznym. Miał bardzo dużą zdolność kreowania własnego wizerunku i przedstawiania spraw w odpowiednim świetle. Dlaczego nie obciążały go zbrodnie Lenina? Skąd wziął się mit dobrego Trockiego i złego Stalina? - Został wygnany ze Związku Radzieckiego i później stał się najbardziej zajadłym, politycznym przeciwnikiem Stalina - tłumaczył Mikołaj Mirowski. - Dla części radykalnej lewicy był to człowiek, który nie akceptuje brutalności Stalina i to jest element jego białej legendy.
Co jeszcze przyczyniło się do mitu dobrego Trockiego i fascynacji jego postacią, do której przyznawało się wielu intelektualistów na całym świecie? Posłuchaj audycji Barbary Schabowskiej.

Czytaj także

Lew Trocki – bohater i demon

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 07:00
Czołowy agitator rewolucyjny. Postać złowroga, tajemnicza, kontrowersyjna, w czasie rewolucji październikowej bardziej popularny niż Lenin. Organizował Armię Czerwoną, a w 1920 Stalin obciążył go winą za klęskę bolszewików nad Wisłą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Super tajny testament Lenina

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 07:00
- Stalin jest zbyt brutalny i wada ta, która jest całkiem do zniesienia w naszym środowisku i w stosunkach między nami komunistami, staje się nie do zniesienia na stanowisku sekretarza generalnego partii - napisał Lenin do partyjnych towarzyszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew Trocki - wielki przegrany

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 07:00
- Między Trockim a Stalinem była taka różnica jak między Lucyferem a Belzebubem - mówił historyk, prof. Edmund Malinowski.
rozwiń zwiń