Różycki w mitycznym Tomi

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 15:30
- Życie jest w Tomi, tylko w Tomi, w szarym Tomi, nigdzie indziej. Cała reszta to choroby, majaczenia, iluzje.. - pisze w swoich "Notatkach z miejsca postoju" Tomasz Różycki. W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy z poetą.
Audio
  • Tomasz Różycki o książce "Tomi. Notatki z miejsca postoju" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
położona nad Morzem Czarnym starożytna miejscowość Tomis w X wieku została przemianowana na Konstancję
położona nad Morzem Czarnym starożytna miejscowość Tomis w X wieku została przemianowana na KonstancjęFoto: Wikipedia/domena publiczna

Książka "Tomi. Notatki z miejsca postoju" jest rodzajem eseju w formie notatnika o charakterze wspomnieniowo-podróżniczym, rozwijającym równocześnie kilka wątków dotyczących teraźniejszości i przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej i jej dziedzictwa kulturowego. Tło książki stanowi Opole, a także inne miejsca pobytu, w których czynione były notatki: Petersburg, Paryż, Lwów, i mityczne Tomi, miejsce zesłania Owidiusza. Wątki przeplatające się w książce związane są również z tematem choroby - rzeczywistej i imaginacyjnej, pojmowanej jako zarażenie kulturą i literaturą: rosyjską, austro-węgierską, niemiecką, francuską, antyczną.

O książce Tomasz Różycki opowiedział w audycji "Rozmowy po zmroku".

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: Konstancja podróże poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Toporska - być (niezależną) żoną słynnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:42
– Twórczość tej pisarki była może bardziej nowatorska niż proza jej męża, Józefa Mackiewicza – mówiła w "Notatniku Dwójki” prof. Anna Nasiłowska, przypominając powstałe na emigracji dzieła Barbary Toporskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dąbrowski o Różewiczu: wygrał jak rasowy szczęściarz

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 13:00
- Zaryzykował najwięcej, mógł się liczyć z kompletnym odrzuceniem, ale wygrał jak rasowy szczęściarz, gracz w kasynie - mówił poeta Tadeusz Dąbrowski o Tadeuszu Różewiczu.
rozwiń zwiń