X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Barbara Toporska - być (niezależną) żoną słynnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:42
– Twórczość tej pisarki była może bardziej nowatorska niż proza jej męża, Józefa Mackiewicza – mówiła w "Notatniku Dwójki” prof. Anna Nasiłowska, przypominając powstałe na emigracji dzieła Barbary Toporskiej.
Audio
  • Twórczość pisarki emigracyjnej, Barbary Toporskiej, omawiają prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich i prof. Wacław Lewandowski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Józef Mackiewicz i Barbara Toporska
Józef Mackiewicz i Barbara ToporskaFoto: Archiwum Emigracji w Toruniu

Zdaniem prof. Nasiłowskiej w utworach Mackiewicza widoczne jest ogromne zaangażowanie polityczne autora i założenie, wedle którego jedynie prawda jest ciekawa. – Natomiast w prozie, którą tworzyła jego żona, interesuje nie tylko prawda, lecz także (może w jeszcze większym stopniu) różne ludzkie złudzenia. A przecież pisarka uważała się za realistkę – mówił gość Dwójki.

Prof. Nasiłowska dodała, że nie istnieje autobiografia Barbary Toporskiej, a jej powieści nie zawierają żadnych szczegółów z życia. – Może jedynym wątkiem autobiograficznym są w nich wyjazdy z kraju. Barbara Toporska i Józef Mackiewicz tuż przed Powstaniem Warszawskim wyjechali do Krakowa, skąd postanowili dostać się na Zachód. Przedostali się pociągami, ostrzeliwanymi przez Amerykanów – powiedziała.

Z kolei prof. Wacław Lewandowski wyraził przypuszczenie, że nieprzejednana postawa Barbary Toporskiej wobec komunizmu i współpracy z obcymi instytucjami mogła znaleźć odzwierciedlenie w zachowaniach bohaterek niektórych książek Józefa Mackiewicza. – To jednak tylko hipoteza – zastrzegł. Prof. Nasiłowska zwróciła natomiast uwagę, że w małżeństwie pary pisarzy emigracyjnych musiało układać się dobrze, skoro, mimo ogromnej siły przekonań męża, Barbara Toporska pozostała w swym pisarstwie i w swoich sądach osobą niezależną. Goście "Notatnika Dwójki” podkreślali, że Barbara Toporska i Józef Mackiewicz razem dokonali wyboru wspólnej nędzy na emigracji, podejmując decyzję, że nie będą pracować dla instytucji zagranicznych.

Audycja powstała z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Barbary Toporskiej. Program przygotowała Anna Lisiecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komunistów bił, gdzie chciał i jak chciał

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 07:00
As polskiego wywiadu, przemytnik i złodziej uzależniony od kokainy, znakomity pisarz i wykonawca wyroków śmierci na agentach. Mija 48 lat od śmierci Sergiusza Piaseckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko prawda jest ciekawa – czyli twórcy wobec Katynia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
Argument "tylko prawda jest ciekawa" sformułował na łamach paryskiej Kultury Józef Mackiewicz po publikacji powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje..."
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mackiewicz - pisarz nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 09:53
Poszukiwanie prawdy, doskonałość opisu przyrody, proza wyrastająca z gatunków dziennikarskich - oto nowoczesne cechy twórczości pisarza, którego 110. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń