Dąbrowski o Różewiczu: wygrał jak rasowy szczęściarz

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 13:00
- Zaryzykował najwięcej, mógł się liczyć z kompletnym odrzuceniem, ale wygrał jak rasowy szczęściarz, gracz w kasynie - mówił poeta Tadeusz Dąbrowski o Tadeuszu Różewiczu.
Audio
  • Tomasz Dąbrowski: żyjemy w czasach, gdy książki, zanim się ukażą, są skazane na sukces. To jest przykre (Notatnik Dwójki)
Tadeusz Dąbrowski
Tadeusz DąbrowskiFoto: facebook.com/Wydawnictwo a5

/

Od Różewicza Dąbrowski (ur. 28 października 1979) otrzymał "Małe Berło" Fundacji Kultury Polskiej.
- Różewicz jest dla mnie z wielkich dwudziestowiecznych mistrzów poetą najważniejszym, który zaryzykował najwięcej budując nowy język poetycki - mówił Dąbrowski, którego szósty tom poetycki "Pomiędzy" właśnie się ukazał.
- Zawsze było mi bliżej do tych poetów, którzy wywodzili swoje wiersze, mówiąc nieco patetycznie z bólu, z życia - mówił w "Notatniku Dwójki" - Nigdy nie byłem z zasady językowcem. Od początku pisania miałem poczucie, że to, co jest największego w wierszu to to coś nieuchwytnego, co wymyka się najbardziej precyzyjnym, krytycznym literackim analizom i dialektycznym obcążkom, to coś co sprawia, że czujemy dreszcz na plecach czytając dobry wiersz.
W "Notatniku Dwójki" z Tadeuszem Dąbrowskim rozmawiał Witold Malesa.

Zobacz więcej na temat: poezja Tadeusz Różewicz
Czytaj także

Wiersze Tadeusza Różewicza można umieścić wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2011 10:00
Na ścianie, na piórniku, w metrze i na kamieniu. A także w książkach, które bynajmniej nie są tomikami poezji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 14:05
- Najwyższym taktem i ukłonem wobec poety jest nie interpretować jego poezji - mówi Marek Kondrat. Podczas Targów Książki w Warszawie, 16 maja, ukaże się płyta z wybranymi przez aktora 46 spośród 154 "Sonetów" Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoksy i wzruszenia. 85. urodziny Krystyny Miłobędzkiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 10:00
- Dramatyczne i szczęśliwe chwile życia obywają się bez słów. Rzeczy ważne dzieją się między jednym krzykiem a drugim, ale w środku jest cisza. Pocieszam się, że pisanie jest dla mnie nauką mówienia - mówiła w archiwalnym nagraniu poetka, która 8 czerwca kończy 85 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja w czasach popkultury. "Jesteśmy w opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 10:46
- Znaleźliśmy się w kulturze opozycji. W PRL byliśmy w opozycji wobec cenzury, a teraz jesteśmy wobec komercji. Przyzwyczailiśmy się być na marginesie - powiedział Jedynce poeta Edward Balcerzan.
rozwiń zwiń