Sokrates - potężny filozof, marny nauczyciel

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 10:55
- Mówi się, że urok tego filozofa polega na tym, że sam niczego nie narzucał. Sprawiał jedynie, że ludzie zaczynali samodzielnie myśleć. To nie jest prawda - podkreślał w Dwójce prof. Ryszard Legutko, autor książki poświęconej Sokratesowi.
Audio
  • Sokrates potężny filozof, marny nauczyciel - audycja z udziałem prof. Ryszarda Legutko (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Sokrates
Sokrates Foto: Wikipedia/domena publiczna

- W swojej książce sprzeciwiam się szkolnej interpretacji Sokratesa jako wielkiego akuszera myśli - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" prof. Ryszard Legutko. Jego zdaniem Sokrates kierował swoimi rozmówcami, podsuwając im najważniejsze przesłanki, z których ci następnie wyciągali wnioski. Dlaczego Sokrates wędrował po ulicach Aten i zachęcał ludzi do rozważań nad takimi cnotami jak dobro czy sprawiedliwość? - Robił to raczej dla siebie.To była próba opisania jakiegoś doświadczenia, dojścia do cząstkowych ustaleń w celu stworzenia fragmentów systemu filozoficznego - wyjaśniał gość Michała Nowaka.

Prof. Legutko podkreślał, że Sokratesowi nie udało się nikogo wychować. - Nie potrafię wskazać żadnej postaci, którą można by uznać za jego sukces edukacyjny. Sam Sokrates twierdził, że nie może sprostać swoim wysokim standardom moralnym - zauważał.

Książka "Sokrates" prof. Ryszarda Legutki to owoc dwudziestoletniej pracy interpretacyjnej autora, ciągłych powrotów do lektur Platona, Ksenofonta, Arystofanesa, Arystotelesa, Plutarcha i innych piszących o Sokratesie. Jego filozofia zawiera wiele składników niejasnych, rodzących sporne interpretacje. Do wszystkich lub niemal wszystkich kwestii spornych gość audycji starał się w swej pracy odnieść: "Historycy filozofii od dawna mówili o myśli Sokratejskiej, że jest pełna paradoksów. Lecz takie określenie jest dopiero postawieniem problemu, nie zaś jego rozstrzygnięciem. Czy paradoksy Sokratejskie dadzą się wyjaśnić i rozwiązać?" Odpowiedzi na to pytanie znajdą Państwo zarówno w omawianej książce, jak i w audycji.

bch

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Niepokojący Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Trudna – tak w sensie odczytania sensów, jak i odkrywanych idei – twórczość pisarza z Pragi stała się wyzwaniem dla współczesnych filozofów. W 90. rocznicę śmierci Franza Kafki przypominamy Dwójkową rozmowę o tym, jak czytać jego dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ta jednostka - Søren Kierkegaard

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:55
- U Kierkegaarda "pojedynczość" nie polega na romantycznej ekscentryczności i ostentacji, ale na zintensyfikowanym życiu duchowym, które on próbował odbudować - mówił w Dwójkowych "Rozmowach po zmroku prof. Edward Kasperski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lew Tołstoj - wielki pisarz, przeciętny myśliciel?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:45
Przez lata z powodu cerkiewnej cenzury refleksje rosyjskiego pisarza zebrane w książce "O życiu" nie mogły być rozpowszechniane. Kiedy i dlaczego Lew Tołstoj porzucił karierę światowej sławy pisarza na rzecz życia myśliciela?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Wildstein i redaktor "Krytyki Politycznej" bronią TV Trwam

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 11:00
- TV Trwam powinna dostać miejsc na multipleksie. Choćby po to, by nie czynić z nich męczenników - zgodził się Jakub Majmurek, redaktor lewicowego pisma. To nie jedyny paradoks, który pojawił się podczas Dwójkowej rozmowy na temat tolerancji.
rozwiń zwiń