Polskie Radio
Section05
Bronisław Wildstein

"Byli komuniści chcą wybielić siebie i ohydny system". Wildstein o śmierci Pyjasa

Próby przeforsowania wersji o nieszczęśliwym wypadku jako przyczynie śmierci Stanisława Pyjasa to "uderzanie w naszą pamięć historyczną" - powiedział w rozmowie z i.pl Bronisław Wildstein. Przyjaciel zamordowanego w czasach PRL opozycjonisty podkreśla, że "Staszek zginął, ponieważ chciała tego Służba Bezpieczeństwa". 7 maja 2023 roku minęła 46. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Bronisław Wildstein Stanisław Pyjas PRL

Sąd zatrzymał Karpińskiego w areszcie. Karnowski: to obciążenie dla Trzaskowskiego, ale też dla Tuska

- Wewnątrz PO funkcjonują tak naprawdę dwie partie - jest partia Trzaskowskiego i jest partia Tuska. Współpraca z jedną z tych sił powoduje, że jest się u tej drugiej na cenzurowanym, czy na czarnej liście. (...) Tutaj mówimy o obciążeniu zarówno Tuska, jak i Trzaskowskiego, dlatego że Karpiński był ministrem skarbu - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z "Sieci", komentując podtrzymanie przez sąd decyzji o areszcie dla Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza Warszawy, który jest oskarżony w aferze korupcyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Jacek Karnowski Bronisław Wildstein Włodzimierz Karpiński korupcja areszt prokuratura sąd

Autorytet Jana Pawła II. Dokąd zmierzamy jako społeczeństwo?

W "Klubie Trójki", wraz Bronisławem Wildsteinem, autorem książki "Wobec wojny, zarazy i nicości", i prof. Andrzejem Nowakiem, który opublikował niedawno książkę "Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza", rozmawialiśmy o tym, w jakim miejscu jesteśmy jako społeczeństwo, także w kontekście debaty wokół Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Jan Paweł II Bronisław Wildstein Klub Trójki

Medialny atak na Jana Pawła II. Bronisław Wildstein: TVN, Gazeta Wyborcza i Onet nie znoszą polskiej tożsamości

- Ekke Overbeek to drugorzędny dziennikarzyna, który specjalizuje się w napaściach na Polskę. Z powodu tego, że uderzył w Jana Pawła II jest prezentowany jako autorytet przez największe ośrodki opiniotwórcze w naszym kraju, które nie znoszą polskiej tożsamości, katolicyzmu - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Bronisław Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół POLSKA społeczeństwo Bronisław Wildstein media

Wildstein: zjawisk, o których piszę, miało już nie być

- Tytuł dzieli książkę na trzy części. Wydają się dość oczywiste. Wojna - w tej chwili jesteśmy świadkami, a właściwie uczestnikami takiej wojny, która miała się już nie wydarzyć. W ogóle tych zjawisk, o których piszę, teoretycznie miało nie być. Wierzyliśmy, że ich nie będzie - mówił w Dwójce Bronisław Wildstein o swojej książce "Wobec wojny, zarazy i nicości".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA Ukraina

Wydarzenie, które wstrząsnęło Polską. 18 lat temu opublikowano "listę Wildsteina"

1 lutego 2005 roku do internetu trafiła tzw. lista Wildsteina, czyli spis nazwisk i sygnatur z katalogu osobowego Instytutu Pamięci Narodowej. Zbiór zawiera około 240 tysięcy imion i nazwisk osób, które były źródłami informacji służb bezpieczeństwa PRL – zarówno świadomych agentów, jak i osób niezwerbowanych.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein lustracja służba bezpieczeństwa HISTORIA

Transformacja ustrojowa w polskiej kinematografii. Komentarz Bronisława Wildsteina

- Nie doczekaliśmy się filmowej opowieści o tamtych czasach. Być może dlatego, że to wymaga czasu, dystansu. Ale mam wrażenie, że tego brakuje w polskim kinie. Poza brakiem dystansu jest też pewna presja. Nasi filmowcy są odważni kiedy mają portretować wiejską chciwość, żądzę pieniądza czy nietolerancję na polskiej prowincji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. 
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein transformacja ustrojowa

Sierpień '80. 42 lata temu rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej

W połowie sierpnia minęły 42 lata, odkąd robotnicy Wybrzeża rozpoczęli strajki, które zmieniły historię Polski. Do udziału w czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" zaprosiliśmy uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej oraz trójmiejskich dziennikarzy, którzy obserwowali strajki z drugiej strony stoczniowego płotu – Andrzeja Liberadzkiego, Edwarda Szczesiaka, Romana Stegarta i Bronisława Wildsteina.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki historia Polski Bronisław Wildstein Piotr Semka Stocznia Gdańska Trójmiasto sierpień 80 strajki sierpniowe Gdańsk Lech Wałęsa Anna Walentynowicz

Bronisław Wildstein: manifestacją chcieliśmy uczcić śmierć Stanisława Pyjasa

- Zamordowanie naszego przyjaciela Stanisława Pyjasa spowodowało, że zdecydowaliśmy się wystąpić publicznie, że już koniec z konspiracją, że występujemy publicznie z protestem - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, publicysta, pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków HISTORIA PRL Studencki Komitet Solidarności POLSKA komunizm historia Polski represje społeczeństwo służba bezpieczeństwa milicja Bronisław Wildstein Polskie Radio 24

"Projekt eksterminacji narodu". Bronisław Wildstein o wojnie na Ukrainie

- W Europie pełnoskalowa agresja, wojna w pełnym wymiarze, z takim - w podtekście - projektem eksterminacji narodu, bo to mocno słyszymy ze strony Rosji, to rzeczywiście coś, czego nie przewidywaliśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, dziennikarz, publicysta i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz Bronisław Wildstein ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Wildstein: NATO powinno się włączyć w konflikt na Ukrainie. Im wcześniej, tym lepiej

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego o misji pokojowej NATO na Ukrainie oznacza włączenie się NATO do tego konfliktu. Ja to mówię z pełnym uznaniem. Uważam, że wcześniej czy później, lepiej wcześniej niż później, NATO powinno się włączyć w ten konflikt - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. Gościem debaty był także wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Andrzej Gelberg.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Świątek Bronisław Wildstein ŚWIAT Kijów Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski