Polskie Radio
Section05
Ryszard Legutko

"Jeżeli to przejdzie, Polska straci niepodległość". Prof. Legutko o planach unijnych polityków

- Zmiany, które są planowane w Unii Europejskiej, mają sprawić, że zniknie zasada konsensusu, a wszystkie decyzje będą podejmowane przez większość. Dla Polski byłaby to de facto utrata niepodległości. Bo decyzje zapadałyby już nie przy ul. Wiejskiej czy w kancelarii premiera, ale w Brukseli - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Legutko POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska

Prof. Legutko: w rozmowach z Lechem Kaczyńskim Donald Tusk zachowywał się jak wariat, chciał go zastraszyć

- Trudno sobie wyobrazić, że Lech Kaczyński, będąc prezydentem, powiedział do Donalda Tuska, żeby "uważał z Jarosławem". Z relacji ówczesnego prezydenta - moim zdaniem wiarygodnej - wynika, że Tusk wtedy zachowywał się jak wariat, biegał po gabinecie, machał rękami. To była próba zastraszenia, zdominowania Lecha Kaczyńskiego - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Legutko Donald Tusk Lech Kaczyński polityka POLSKA

Prof. Legutko: Węgry przeciwstawiły się inżynierii społecznej i zostały za to zbesztane przez liberalne elity

- Węgry wprowadziły ustawę, która podkreśla rolę rodziny i przeciwstawia się ingerencjom w jej strukturę, za co premier tego kraju Viktor Orban, podczas ostatniego szczytu europejskich przywódców został zbesztany i musiał zmierzyć się z groźbami - komentuje europoseł PiS Ryszard Legutko. To coraz bardziej przypomina Radę Wzajemnej Pomocy Gospodarczej - ocenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry Ryszard Legutko PiS Viktor Orban

Ryszard Legutko: oburzenie strony izraelskiej polskimi przepisami ma podłoże finansowe

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko powiedział, że oburzenie strony izraelskiej nowymi przepisami dotyczącymi restytucji mienia w Polsce ma podłoże głównie finansowe. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o przejęcie majątku obywateli Polski pochodzenia żydowskiego, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Legutko PiS Izrael Żydzi polityka

"Uczelnie stały się rozsadnikami agresywnej ideologii". List Ryszarda Legutki do rektora UJ

"Nie trzeba być nadprzeciętnie inteligentnym, by wiedzieć, że teoria genderów żyje wyłącznie z wymyślania nierówności, a im więcej genderów przyjmuje na wejściu, tym więcej nierówności znajduje i tym drastyczniejszych środków na ich zwalczanie się domaga" - pisze w liście otwartym do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Legutko LGBT Uniwersytet Jagielloński edukacja społeczeństwo

Sikorski chce stworzyć "europejski legion" wojskowy. Legutko: to pogłębiłoby chorobę UE

Były szef MSZ, obecnie europoseł Radosław Sikorski zaproponował utworzenie "europejskiego legionu" wojskowego. Zdaniem europosła Ryszarda Legutki to niebezpieczny pomysł. - Gdyby w strukturę UE wsadzić jakieś oddziały militarne o niewiadomym przeznaczeniu, to pogłębiłoby chorobę Unii – mówił polityk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Radosław Sikorski Europa Platforma Obywatelska Ryszard Legutko PiS

"Polska jest oczywistym sojusznikiem dla Ukrainy". Prof. Legutko o zagrożeniu ze strony Rosji

- Zrozumiałe jest, że Ukraińcy szukają gwarancji międzynarodowych i wsparcia dla siebie. Polska jest tu oczywistym sojusznikiem czy nawet - w szerszym sensie - pozwala reprezentować, wyrażać ukraińskie interesy bezpieczeństwa w strukturach międzynarodowych: czy to w Unii, czy w NATO - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe Polityka zagraniczna Polski Ryszard Legutko Europa

"Punkt dojścia jest podobny, punkt wyjścia - inny". Legutko o spotkaniu Morawiecki-Orban-Salvini

- Węgrzy i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu, natomiast my działamy w ramach naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - powiedział europoseł Ryszard Legutko. - Oczywiście miło nam będzie zaprosić Fidesz do EKR-u - dodał w kontekście rozmów PiS z Fideszem i włoską Ligą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Ryszard Legutko Europarlament Parlament Europejski Europa Węgry Włochy polityka

Bruksela chce decydować o architekturze w krajach UE. Prof. Legutko: wyjdzie z tego karykatura

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła powstanie Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) - szkoły architektonicznej, która ma pomóc realizować Europejski Zielony Ład. - Już samo nawiązanie do oryginalnego Bauhausu w nazwie jest kontrowersyjne i niesie z sobą ostrzeżenie - komentuje europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Ursula von der Leyen Ryszard Legutko ŚWIAT architektura Bruksela Unia Europejska Europa

Prof. Legutko o postawie części byłych polskich premierów w PE: to kompletna demoralizacja polityczna

- W Parlamencie Europejskim mamy pięcioro byłych polskich premierów konsekwentnie głosujących przeciwko państwu i rządowi polskiemu. Jak ktoś taki może opowiadać się za karaniem swojego kraju? - powiedział prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Tadeusz Płużański Ryszard Legutko Parlament Europejski Unia Europejska media

PE o "strefach wolności dla LGBTIQ". Legutko: zróbcie UE strefą wolności dla zdrowego rozsądku

Komisja Europejska popiera inicjatywę PE, by obwołać UE "strefą wolności LGBTIQ" - oznajmiła w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. równości Helena Dalli. - Zróbcie UE strefą wolną dla zdrowego rozsądku - mówił z kolei polski eurodeputowany Ryszard Legutko (PiS).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski Ryszard Legutko LGBT