Czytanie musi być słuchaniem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:00
- Przyglądanie się pojedynczym wierszom jest najwyższym stopniem wtajemniczenia w literaturę - mówił w Dwójce prof. Marian Stala, wykładowca UJ, autor zbioru szkiców krytycznoliterackich "Blisko wiersza. 30 interpretacji".
Audio
  • Prof. Marian Stala opowiada o głębokim czytaniu tekstów literackich (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Czytanie musi być słuchaniem
Foto: Abee5 / flickr / cc

- Jeżeli jakiś wiersz coś do mnie mówi, to nawet jeśli to mówienie jest niejasne, to ono powraca do mnie - opowiadał w prof. Marian Stala. - To każe mi ponownie przyjrzeć się utworowi. Dlatego najważniejsze są dla mnie te teksty, do których wracałem przez lata. Można je nazwać wierszami życia. Takimi utworami są na przykład "Liryki lozańskie" Mickiewicza - dodał.

W wydanym niedawno zbiorze szkiców interpretacyjnych "Blisko wiersza. 30 interpretacji" spotykają się odczytania utworów takich poetów, jak Mickiewicz, Szymborska, Miłosz, Białoszewski, Wat, Barańczak, Świetlicki i Sendecki. - Ta książka zbiera prace z 35 lat. - mówił literaturoznawca. - Pierwszy z tekstów, które znalazły się w tej publikacji, napisałem jako bardzo młody człowiek, tuż po ukończeniu studiów, ostatni zaś powstał w 2011 roku. To świadczy o tym, że przez całe życia, jako historyka literatury, krytyka literackiego i interpretatora, interesowało mnie jedno: przyglądanie się pojedynczym wierszom w przekonaniu, że ta praktyka jest najwyższym stopniem wtajemniczenia w literaturę - powiedział.

- W pojedynczym wierszu czytanym bez końca najwyraźniej słychać głos ukryty za tekstem literackim - tłumaczył prof. Marian Stala. - Słychać tonację tego głosu, jego emocjonalne i intelektualne napięcie. To jest tajemnica literatury: za tekstami nie kryją się byty słowne czy znaczeniowe, tylko głos, który wcale nie musi być głosem samego poety, ale na przykład człowieka, którego poeta sobie wyobraził - dodał.

Audycję prowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Baczyński Kresów - Zygmunt Jan Rumel

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 23:00
- Był rzadkim przykładem pogodzenia twardej żołnierskiej służby z "wrażliwym" światem poezji - w "Notatniku Dwójki" wspominaliśmy tragiczne życie Zygmunta Jana Rumla, poety zamordowanego przez UPA na Wołyniu w 1943 roku .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney - serdeczny olbrzym z Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:24
- Niewielu spotkałem ludzi tak ciepłych i pełnych przyjaźni - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, który często podejmował irlandzkiego noblistę w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auden - włóczęga kupuje dom

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 17:00
- To było nie tylko miejsce pobytu. To było duchowe doświadczenie osiedlenia się po długim okresie nomadyzmu - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk o domu Wystana Hugh Audena, któremu poeta poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko".
rozwiń zwiń