Co czytają polskie nastolatki?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 09:00
Zapraszamy na audycję o literaturze młodzieżowej, skierowanej do czytelników tzw. grupy "young adults" (12-18 lat), czyli grupy "niewidocznych" czytelników, stereotypowo utożsamianych z konsumentami treści internetowych i gadżetami elektronicznymi, a nie czytaniem książek, w szczególności drukowanych.
Co czytają polskie nastolatki?
Foto: glow images/East News

Tymczasem w USA to właśnie ten segment rynku najszybciej się rozwija, uznawany jest za najbardziej perspektywiczny i dochodowy. Dlatego też najwięcej jest w nim eksperymentów, np. powstają książki interaktywne i multimedialne by stworzyć dodatkowe pola rozrywki literackiej dla nastolatków.
Co czytają polskie nastolatki? Kto i o czym dla nich pisze? Czy piszą następcy Siesickiej, Musierowicz? Jakie klasyki są wciąż w modzie? Jakie problemy obchodzą młodych czytelników? Co czytają chłopacy, a co dziewczyny? Czy są u nas autorzy dla młodzieży kultowi? Jakie gatunki literackie im oferują - powieść, fantastyka, kryminał? Czy krytycy traktują poważnie literaturę młodzieżową? Dlaczego jest ona nieobecna podczas najważniejszych festiwali literackich w kraju? Czy nasza literatura młodzieżowa zdobywa międzynarodowe uznanie i czy w Polsce nastolatki stanowią rosnący segment czytelników? Ile warta jest ta część rynku? Jak do nich dotrzeć, rozpoznać ich potrzeby, jak zachęcać do czytania? Jak dotrzeć do wartościowej literatury dla młodych, gdzie znaleźć recenzje?

Na te pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z gośćmi Pauliny Wilk: Łukaszem Gołębiewskim z Biblioteki Analiz, Weroniką Kostecką z Pracownii Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UW, krytykiem "Nowych książek oraz z Grzegorzem Gortatem - autorem książek dla młodzieży.

23 kwietnia (środa), godz. 21.30-22.30

bch/mm

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA młodzież
Czytaj także

Przygodowe czytadło dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 13:04
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakuba Żulczyka zatytułowana "Zmorojewo". Autor przyznaje, że powieść stworzona została z myślą o młodym czytelniku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współcześni nastolatkowie nie mają czego czytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 23:00
O tym, co czytają dzisiejsi trzynasto-, czternastolatkowie rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z literaturoznawczynią Anną Marią Czernow oraz ilustratorką i publicystką Joanną Olech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prowokacyjne powieści dla młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 20:15
- John Green za każdym razem prowadzi swoich nastoletnich bohaterów w stronę doświadczeń granicznych: śmierci, ucieczki, choroby nowotworowej - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Leszczyński o książkach amerykańskiego pisarza.
rozwiń zwiń