Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 11:00
- Kutz nie robił dokumentalnych filmów. On robił filmy o Śląsku, który był mu bliski, był wyobrażeniowy, ale przede wszystkim robił filmy o kulturze, którą wpisał w kulturę polską - mówił Krzysztof Kuc, bratanek reżysera, który w audycji "Rozmowy po zmroku" wspominał cenionego polskiego twórcę.
Audio
  • Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji "Rozmowy po zmroku" wspominaliśmy polskiego reżysera filmowego i teatralnego, pisarza i felietonistę, twórcę licznych spektakli Teatru Telewizji i współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Kazimierz Kutz wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, w tym sześć o Górnym Śląsku, z którego pochodził. Głównym motywem była tożsamość Ślązaków i bunt podejmowany przez górniczą wspólnotę.

Śląsk mitologiczny

Jak podkreślali goście audycji, na "śląskość" reżysera i na jego samoświadomość miało wpływ wiele elementów: z jednej strony kultura niemiecka, z drugiej chłopska, ale też kontakt z arystokratami. Ten melanż ukształtował wyobraźnię Kazimierza Kutza, co reżyser znakomicie oddał później w kinematografii, a zwłaszcza w tryptyku filmów o Śląsku. - Te filmy przejdą do historii dlatego, że one są opowieścią o mikrokosmosie, jakim jest Śląsk. Tego nikt dotąd w takim mitologicznym wymiarze nie zrobił - mówił jeden z gości.

O Kazimierzu Kutzu i jego związkach ze Śląskiem, w którym się urodził i do którego stale wracał w swojej twórczości opowiadali goście: Krzysztof Kuc (bratanek reżysera), Olgierd Łukaszewicz, Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach), Dariusz Chojnacki, Wojciech Sarnowicz (autor filmów dokumentalnych o Kazimierzu Kutzu) oraz żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 21.30

am/pg

Czytaj także

Podróż do przeszłości z Kazimierzem Kutzem

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:44
W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchamy archiwalnych nagrań zmarłego w grudniu wybitnego reżysera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Kutz: miałem siłę człowieka, który pnie się z dołu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:00
- Tacy ludzie jak ja mają podwójną energię. Pochodząc ze Śląska i będąc skazanym tylko na siebie, miałem siłę człowieka awansu, który nie zna konwenansów i nie jest obciążony inteligenckością. Ma odwagę nie mając nic do stracenia – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierza Kutza portret inny niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z redaktorem Jerzym Illgiem na temat książki "Cały ten Kutz". Publikacja Aleksandra Klich o wybitnym reżyserze wróciła na rynek uzupełniona o wspomnienia bliskich mu osób.
rozwiń zwiń