Za kulisami "Zagubionych dusz" w Polskim Balecie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 20:38
W audycji zapraszamy na reportaż z prób do spektaklu baletowego, którego premiera odbędzie się 16 listopada 2019 roku na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Phoebe Liggins i Palina Rusetskaya oraz Melissa Abel i Anna Lorenc
Phoebe Liggins i Palina Rusetskaya oraz Melissa Abel i Anna LorencFoto: Ewa Krasucka/materiały prasowe TWON

Pod tajemniczym tytułem wieczoru baletowego kryją się jednoaktowe dzieła trojga różnych choreografów z najwyższej baletowej półki – dwa oparte na muzyce Igora Strawińskiego i jedno z muzyką Maxa Richtera. To prace legendarnej artystki polskiego pochodzenia, nieżyjącej już Bronisławy Niżyńskiej ("Wesele") oraz dwóch cenionych choreografów współczesnych: Brytyjczyka Wayne’a McGregora ("Infra") i naszego Krzysztofa Pastora ("Do Not Go Gentle…"). Powstały one w różnych latach i do różnej muzyki, ale wszystkie penetrują na swój sposób odrębność osobowości ludzkich i wzajemne między nimi relacje w świecie rozmaitych uwarunkowań społecznych.

***

Na audycję "Rozmowy po zmroku" (cykl "Przed premierą") zapraszamy w czwartek (14.11) w godz. 21.30-22.00. Audycję przygotowała Monika Zając.

bch

Czytaj także

"Fredriana" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 07:00
W audycji wysłuchaliśmy relacji z prób do spektaklu baletowego opartego na dwóch komediach Aleksandra Fredry z muzyką Stanisława Moniuszki, którego premiera odbędzie się 6 kwietnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Hop: wyzwaniem było zestawienie Moniuszki z Fredrą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 14:00
- Musiałam znaleźć sposób, jak połączyć dramaturgicznie "Męża i żonę" Fredry i muzycznie "Na kwaterze" Moniuszki – tłumaczyła Anna Hop, choreografka i reżyserka jednego z dwóch baletów, które złożą się na "Fredrianę", nowy spektakl Teatru Wielkiego-Opery Narodowej.
rozwiń zwiń