Przemysław Pawlak: "Szewcy" to największe osiągnięcie Witkacego dramatopisarza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 22:00
- Najwybitniejsi twórcy polskiego powojennego teatru sięgali po dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza jako jednego z pierwszych autorów w swojej pracy reżyserskiej. Jerzy Grotowski chciał wystawiać "Szewców" na Wawelu, gdy był jeszcze studentem Akademii Teatralnej. Tadeusz Kantor przez pierwsze 20 lat teatru Cricot 2 eksploatował prawie wyłącznie teksty Witkacego - mówił w Dwójce dr Przemysław Pawlak, witkacolog.
Szewcy w warszawskim Teatrze Ateneum, rok 1971
"Szewcy" w warszawskim Teatrze Ateneum, rok 1971Foto: z archiwum NAC

Niesprecyzowany status Witkacego na liście Raszewskiego

Zbigniew Raszewski, wybitny humanista, historyk teatru, patron obchodzącego 20-lecie działalności Instytutu Teatralnego, miał szansę osobiście obserwować zmienne koleje losu dramatów Witkacego na polskich powojennych scenach. W swojej liście 20 najważniejszych dramatów polskich nie wskazał konkretnego tytułu, ale zapisał nazwisko Stanisława Ignacego Witkiewicza.

- Myślę, że prof. Raszewski był tak zafascynowany twórczością Witkacego, że nie mógł się zdecydować, którą sztukę wpisać. Czy "W małym dworku", czy "Szewców", czy "Wariata i zakonnicę". Miał zbyt duży wybór, ale chyba jednak by się zdecydował na ten dramat, który moim zdaniem jest kwintesencją teorii czystej formy i największym osiągnięciem Witkacego jako dramatopisarza - przekonywał dr Przemysław Pawlak, redaktor pisma "Witkacy!" i prezes Instytutu Witkacego.

"Szewcy" wygrywają wewnętrzną konkurencję

Za wyborem "Szewców" przemawia również - jak dowodził dr Mateusz Żurawski - fakt, że jest to dramat, który cieszył się i nadal cieszy najbogatszą recepcją teatralną. - Jest jednym z najczęściej wystawianych dramatów. Nawet jeśli obok niego są "Wariat i zakonnica" bądź "W małym dworku", to ranga "Szewców", zważywszy na formę, a także tematykę, którą porusza, jest zdecydowanie wyższa niż dwóch pozostałych dramatów - podkreślił historyk teatru.


Posłuchaj
30:09 2023_06_13 21_29_05_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Szewcy" - najważniejszy dramat Witkacego (Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"/Dwójka)

 

Cykl "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski" powstał z okazji 20-lecia Instytutu Teatralnego. Sięgamy w nim do dramatów wskazanych przez Zbigniewa Raszewskiego - patrona instytutu - jako najważniejszych w polskiej literaturze dramatycznej.

Warto przypomnieć, że lista, o której mówimy, powstała w latach 70. XX wieku, a po raz pierwszy została opublikowana już po śmierci Raszewskiego, w 2004 roku, w "Raptularzu", czyli dzienniku tego znakomitego historyka teatru. Sięgamy do genezy tych dramatów, historii ich wystawień na polskich scenach, ale też sprawdzamy, jak one rezonują we współczesnym życiu teatralnym.

***

Tytuł audycji: "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski"

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Przemysław Pawlak (redaktor pisma "Witkacy!" i prezes Instytutu Witkacego), dr Mateusz Żurawski (historyk teatru, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie)

Data emisji: 13.06.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

"Niemyte dusze" - Witkacy czerpie z psychoanalizy Freuda

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 11:10
W cyklu "To się czyta" od 3 października przypomnieliśmy wybrane fragmenty książki pt. "Niemyte dusze" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Słuchaliśmy ich w interpretacji Andrzeja Chyry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook": "Listy do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:00
Z prozą Stanisława Ignacego Witkiewicza, tworzącego głównie w okresie międzywojennym artysty totalnego, zaliczanego do najważniejszych przedstawicieli literackiej awangardy, spotykaliśmy się w pierwszych tygodniach istnienia cyklu Polskiego Radia "Radiobook". Tym razem proponujemy kilkanaście wybranych spośród ponad 1250 "Listów do żony" Witkacego.
rozwiń zwiń