Sztuką w reżim - spotkanie z chińskim artystą Badiucao

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 22:00
W tym wydaniu audycji wysłuchaliśmy rozmowy z Badiucao, chińskim artystą, aktywistą i dysydentem, którego prace można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Wystawa Badiucao w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Wystawa Badiucao w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek UjazdowskiFoto: PAP/Kalbar

Wybór w pełni świadomy

Gdybym skupił się na kolorach albo na eksplorowaniu zagadnień typowo artystycznych, zdradziłbym swoje prawdziwe doświadczenie. Przestałbym być uczciwy wobec samego siebie. Tematy, o których opowiadam jako artysta są zatem w pełni świadomym wyborem. Ich geneza tkwi jednak w klatce, w której się urodziłem. Klatce wydarzeń historycznych i ich wpływu na bieżącą sytuację. Oczywiście z radością wyrwałbym się z tej klatki. Gdyby jednak nawet mi się to udało, nie uważam, że powinienem odwracać wzrok od tych ciężarów. A po drugie, jeśli spojrzymy na to z szerszej perspektywy - perspektywy historii sztuki - to moglibyśmy podzielić artystów na dwie grupy.

Przedstawianie złożoności ludzkiego świata

Pierwsza obejmuje tych, którzy nie są zainteresowani rzeczywistością, poszukują czegoś, co przekracza ich czasy, czegoś wiecznego. Wymaga to od nich eksperymentów i przewartościowywania tego, co w sztuce było przed nimi. Druga grupa twórców postępuje zgoła inaczej. Interesuje ich przedstawianie złożoności ludzkiego świata, skupienie na kondycji ludzkiej. Ich inspiracja płynie z rzeczywistości, niezależnie od tego, jak ciemna czy brzydka by była.

Inspiracja rzeczywistością

Obie grupy artystów pełnią ważną rolę w historii ludzkości, a ich dzieła i zawarte w nich przesłanie są w stanie przetrwać śmierć twórców, uchronić ich przed przemijaniem. Ja oczywiście zaliczam się do artystów, którzy inspirują się rzeczywistością i tym, co dzieje się pomiędzy ludźmi. To także jest moim w pełni świadomym wyborem - opowiada Badiucao, chiński artysta, aktywista i dysydent, którego prace można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.


Posłuchaj
30:25 2023_07_24 21_30_10_Dwojka_Rozmowy_na_lato.mp3 Sztuką w reżim - spotkanie z chińskim artystą Badiucao (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Badiucao (chiński artysta, aktywista i dysydent)

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

"Chiny. Opowieść prawdziwa". Dyrektor CSW: jestem pewien, że wystawa się odbędzie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 17:47
- Większość obrazów, instalacji, grafik jest już u nas. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, montujemy jeszcze specjalnie zrobiony na tę wystawę, bardzo ciekawy i efektowny neon. Mnie ta wystawa już teraz bardzo się podoba - mówił w "Wybieram Dwójkę" Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. W najbliższy piątek zaplanowano tam otwarcie wystawy "Chiny. Opowieść prawdziwa/Tell China's Story Well", którą chce zablokować ambasada Państwa Środka.
rozwiń zwiń