Droga ku Słońcu - reportaż Agnieszki Czarkowskiej o wsi na końcu świata

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 22:00
W cyklu "Bez fikcji" zaprezentowaliśmy reportaż "Droga ku Słońcu" autorstwa Agnieszki Czarkowskiej z Radia Białystok. Reportaż powstał w 1998 roku, był nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie w 1999 roku. 
Droga ku Słońcu to reportaż Agnieszki Czarkowskiej, którego posłuchaliśmy na antenie Dwójki
"Droga ku Słońcu" to reportaż Agnieszki Czarkowskiej, którego posłuchaliśmy na antenie DwójkiFoto: Erik Forsell / Shutterstock

Wieś na końcu świata

Wieś na końcu świata, do której prowadzi kręta, piaszczysta droga przez las...

Owdowiałe starsze kobiety - samotność i przemijanie

We wsi kilka domów, nieliczni mieszkańcy - głównie owdowiałe starsze kobiety. Z zadumą i pokorą wobec losu mówią o samotności i przemijaniu.

Czy to magiczne miejsce, zawieszone w czasie i przestrzeni Puszczy Knyszyńskiej i rzeki Supraśl przetrwało?

Od autorki: Nigdy później tam nie wróciłam. Boję się, że moi cudowni bohaterowie nie żyją, a drewniane chaty zatopione w bzach i jaśminach zastąpiły białe sidingi, czerwone blachodachówki, tuje posadzone w rzędach i grillujący letnicy z puszkami w rękach...

Czytaj też:

Reportaż "Droga ku Słońcu" wyróżniony na festiwalu Prix Europa w Berlinie w 1999 roku

Reportaż "Droga ku Słońcu" autorstwa Agnieszki Czarkowskiej z Radia Białystok powstał w 1998 roku. Nagradzany w Polsce, wyróżniony również na międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie w 1999 roku.

Agnieszka Czarkowska - laureatka konkursu "Melchiory 2016"

Agnieszka Czarkowska zdobyła tytuł Radiowego Reportażysty Roku. Jury konkursu "Melchiory 2016" nagrodziło ją za "mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty".

Posłuchaj
27:33 2024_02_08 21_32_04_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Droga ku Słońcu - reportaż Agnieszki Czarkowskiej o wsi na końcu świata (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Bez fikcji" w "Rozmowach po zmroku"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 8.02.2024

Godzina emisji: 21.30

mo/mgc

Czytaj także

Reportaż "Bal kapitański" - o życiu na morzu z tanecznym podkładem

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 22:00
Rok 1969, bal kapitański w Szczecinie. O swoim życiu na morzu opowiadają kapitanowie żeglugi wielkiej Bolesław Bąbczyński (ur. 1911) i Zbigniew Szymański (ur. 1915). Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Bal kapitański" Alicji Maciejowskiej i Aliny Głowackiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reportaż "Zawód na czasie" - młodociany radiowiec kontra prokuratura

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 22:00
Zapraszamy na reportaż Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej pt. "Zawód na czasie" z 1999 roku o 11-letnim wówczas radiowcu z Gniezna, Tomku Puchalskim. Chłopiec nadawał z mieszkania program radiowy dla matki i sąsiadów. Sprawą zajął się prokurator...
rozwiń zwiń