Polskie Radio
Section05
marynarze

Alexander Selkirk. To on był prawdziwym Robinsonem

2 lutego 1709 roku angielskie okręty "Duke" i "Duchess" przybiły do brzegów Más a Tierra. Wyspa wyglądała na bezludną. Nagle oczom marynarzy ukazał się... Szkot. Zdarzenie to miało zainspirować Daniela Defoe do napisania słynnej książki o Robinsonie Kruzoe.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Defoe Robinson Crusoe oceany marynarze marynarka żeglarze żeglarstwo literatura książki Szkocja Wielka Brytania Chile Hiszpania wyspa pirat piractwo statek podróże

Położenie stępki pod pierwszą fregatę typu Miecznik. Czy to skok jakościowy naszej marynarki wojennej?

W Gdyni rozpoczął się kolejny etap budowy ORP Wicher - pierwszej fregaty z programu Miecznik. Dziś nastąpiło uroczyste położenie stępki. Jednostki tego typu mają być wielozadaniowymi okrętami, które wejdą na wyposażenie 3. Flotylli Okrętów. Jakie będą ich techniczne i militarne możliwości?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA marynarze marynarka wojenna Bałtyk Polska Grupa Zbrojeniowa stocznie

Nowe informacje ws. zderzenia statków na Morzu Północnym. Polska jednostka zostaje na miejscu, trwa akcja ratownicza

Jednostka MS Polesie w dalszym ciągu jest na miejscu i bierze udział w akcji ratowniczej, po jej zakończeniu ma przypłynąć do Cuxhaven - poinformowała Polska Żegluga Morska. Do kolizji statków "Verity" i "Polesie" doszło we wtorek rano na południowy zachód od wyspy Helgoland. Jedna osoba nie żyje, cztery wciąż są poszukiwane.
Zobacz więcej na temat:  Europa Niemcy statek katastrofa morska marynarze akcja ratunkowa

Zderzenie statków na Morzu Północnym. Trwają poszukiwania marynarzy z frachtowca "Verity"

Sześciu marynarzy jest zaginionych po wtorkowym zderzeniu dwóch frachtowców w Zatoce Niemieckiej na Morzu Północnym - podał portal dziennika "Bild". Wciąż nie jest jasne, dlaczego doszło do kolizji statków "Verity" i "Polesie", który należy do Polskiej Żeglugi Morskiej. Wszyscy zaginieni to marynarze "Verity".
Zobacz więcej na temat:  Europa żegluga pełnomorska statki katastrofa morska marynarze

Luksus, cisza i galaretki. Jacht Britannia nie tylko w "The Crown"

W piątym sezonie serialu "The Crown" jacht jej królewskiej mości Britannia odgrywa rolę nie tylko malowniczej scenografii. Twórcy użyli prawdziwej historii okrętu jako metafory sytuacji monarchii w latach 90. XX wieku. O statku można jednak opowiedzieć dużo więcej, niż pokazuje produkcja.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial Elżbieta II netflix HISTORIA Wielka Brytania marynarka wojenna marynarze statek marynarka żeglarstwo żeglarze

Tragedia na Atlantyku. Zatonął hiszpański statek. 10 osób nie żyje, kilkanaście jest poszukiwanych

U wybrzeży Kanady na Atlantyku zatonął hiszpański trawler "Villa de Pitanxo". Dziesięciu marynarzy zginęło, ratownicy poszukują jedenastu osób, trzy udało się uratować. Trudne warunki pogodowe utrudniają akcję ratowniczą. Nadzieja na znalezienie ocalałych zmalała we wtorek wieczorem wraz z zapadnięciem nocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wypadek Atlantyk katastrofa morska Hiszpania Kanada statek marynarze śmierć

Jacques-Yves Cousteau. Legendarny badacz mórz i oceanów

To właśnie tajemnice podmorskiego świata, podwodne wyprawy i poszukiwania przyniosły sławę francuskiemu badaczowi Jacques'owi-Yves'owi Cousteau. - Jest legendą, jeśli chodzi o eksplorację mórz i oceanów oraz otwieranie nowych możliwości dla ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mariusz Sapota, dyrektor Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska oceany marynarze

"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Mateusz Drozda latarnie morskie praca Morze Bałtyckie Koszalin marynarze