Ta jednostka - Søren Kierkegaard

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 12:55
- U Kierkegaarda "pojedynczość" nie polega na romantycznej ekscentryczności i ostentacji, ale na zintensyfikowanym życiu duchowym, które on próbował odbudować - mówił w Dwójkowych "Rozmowach po zmroku prof. Edward Kasperski.
Audio
  • Ta jednostka - Soren Kierkegaard (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Sren Kierkegaard
Søren KierkegaardFoto: Wikipedia/domena publiczna

Myśl Sørena Kierkegaarda można czytać na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy podkreśla jego związek z epoką, w której żył. Najważniejsza jest tu polemika Kierkegaarda z filozofią Hegla oraz duńskim środowiskiem heglistów. Drugie podejście skupia się na ukazywaniu zależności między myślą Duńczyka a jego życiem prywatnym - trudnymi relacjami z ojcem i nieszczęśliwą miłością. W obu sposobach lektury natkniemy się jednak na dramatyczną walkę Kierkegaarda w obronie jednostkowości, samodzielności. Zarówno własnej, jak i dotyczącej skończonej jednostki ludzkiej na gruncie filozoficznym. Czy da się uchwycić jednostkowość w filozofii? Czy jej piewca musi być samotnym ekscentrykiem? Co łączy go z innymi ludźmi?
W "Rozmowach po zmroku" gościliśmy: Bronisława Świderskiego - pisarza, eseistę, tłumacza pism Kierkegaarda, wieloletniego pracownika kopenhaskiego Centrum Badawczego Sorena Kierkegaarda; prof. Tadeusza Gadacza - filozofa; prof. Edwarda Kasperskiego - teoretyka literatury, autora książki "kierkegaard"; dr. Macieja Adama Sosnowskiego - filozofa, autora książki "Pokochać dialektykę. Pojęcie miłości w filozofii spekulatywnej z nieustannym odniesieniem do Sørena Kierkegaarda".
Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Michał Nowak.

Zobacz więcej na temat: filozofia
Czytaj także

Co łączy bogatych i biednych? Lęk…

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:22
Czego się boimy? Porażki, zagubienia, nieznanego i Innego… długo by wymieniać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Michalski – filozof z poczuciem misji

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 09:16
– Wiele osób wyjeżdżało pracować za granicą, a on został w kraju. Bardzo się angażował w prowadzenie seminariów – wspominał zmarłego w lutym tego roku filozofa, pedagoga i twórcę Instytutu Nauki o Człowieku prof. Aleksander Smolar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marks? "Naiwna XIX-wieczna ideologia" vs "Recepta na czasy kryzysu"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 09:30
- Efekty pracy Karola Marksa są przerażające – oceniał prof. Jacek Hołówka. Pozostali goście "Sezonu na Dwójkę” mieli jednak na ten temat odmienne zdanie.
rozwiń zwiń