50 lat "Gry w klasy", książki, której nie da się skończyć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 11:55
- Jak się z nią przeszło pod pachą po Krakowskim Przedmieściu, to był znak, że się należy do ścisłej elity młodych ludzi, którzy wiedzą co się czyta - o fenomenie "Gry w klasy" mówił w "Rozmowach po zmroku" dziennikarz Jerzy Sosnowski.
Audio
  • 50 lat "Gry w klasy" - dyskusja wokół książki Julio Cortazara (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Julio Cortazar, autor Gry w klasy
Julio Cortazar, autor "Gry w klasy"Foto: PAP/World Illustrated/Photoshot

Wydana 28 czerwca 1963 roku powieść Julio Cortazara "Gra w klasy" uważana jest za jedną z najważniejszych książek XX wieku. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w roku 1968 roku. Powieść szybko zniknęła ze sklepowych półek i z miejsca zyskała status kultowy. Ze względu na zieloną okładkę i zawarty na niej charakterystyczny aztecki motyw, przez polskich czytelników została ochrzczona "zieloną biblią".

- Jej posiadanie wtajemniczało podwójnie - opowiadał w rozmowie z Ewą Stocką-Kalinowską Jerzy Sosnowski. - Nie dość, że była trudno dostępna, to na dodatek była awangardowa. Wtedy to słowo jeszcze działało - tłumaczył.

Oryginalność pomysłu Cortazara polegała na zaburzeniu chronologii narracji. Jego powieść można czytać na różne sposoby, rozpoczynając np. od rozdziału 76, a następnie przechodząc do 1. W ten sposób, w zależności o obranej drogi, powstawały różne wersje książki. - Cortazar "Grą w klasy" wykopał czytelnika z wygodnego fotela, każąc mu aktywnie uczestniczyć w lekturze - mówiła tłumaczka utworów argentyńskiego pisarza, Marta Jordan. - Trzeba patrzeć na tablicę, żeby wiedzieć, jaki jest następny rozdział po tym, który właśnie czytamy. Nigdy nie wiadomo ile jest właściwie do końca - dodawała.

Mimo tych niecodziennych instrukcji towarzyszących czytaniu "Gry w klasy" Jerzy Sosnowski podkreślał, iż książkę charakteryzuje niezwykły wdzięk i przyjazność. - Ja ją w całości czytałem trzykrotnie i muszę powiedzieć, że mnie od pierwszej strony wciągnął jej klimat. To książka zbójecka. Po jej lekturze jest się już innym człowiekiem - zachęcał gość audycji.

W "Rozmowach po zmroku" o swojej fascynacji "Grą w klasy" opowiadały również: Marta Fox - pisarka, autorka eseju o "Grze w klasy" oraz dr Iwona Krupecka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

"Karnawał" Mrożka o trzech tajemnicach płci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
Akcja nowej sztuki wybitego dramaturga – "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" – rozgrywa się najprawdopodobniej w rajskim ogrodzie. Późny Mrożek jest gorzki w swojej wizji współczesności, choć znajduje też miejsce na nieoczekiwaną nadzieję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameksyka: mamy swoje piekło na Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 09:00
- Przemoc jest tam przerażająca, bo nie ma sensu. Moralność umarła. Jedyną ideologią są pieniądze. My w tej wojnie dziś żyjemy - mówił Ed Vulliamy. W Dwójce rozmawialiśmy z autorem książki "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy”, laureatem tegorocznej nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń