Moda na proste życie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:30
Od pewnego czasu można zaobserwować w Polsce tendencję do odwrotu od konsumpcji, od starań o prestiż i sukces materialny. Popularnością cieszą się treningi uważności i filozofia "slow life", czyli spowolnienia, powrotu do stanu sprzed początku lat 90., gdy rozpoczęliśmy pęd do lepszego, komfortowego życia.
Moda na proste życie
Foto: Frédéric BISSON/Flickr cc 2.0

Część 30-40-latków odchodzi od korporacyjnego stylu życia, wyrzuca telewizory, pozbywa się rzeczy, rzadziej kupuje, żyje skromniej. A część młodych w ogóle nie zamierza prowadzić życia nastawionego na sukces. Skąd ta zmiana i jak wielu z nas faktycznie dotyczy? Czy to zmęczenie ćwierćwieczem wyścigu po lepsze życie, czy wynik kryzysu, podczas którego zwracamy się do "wartości ponadczasowych"? A może kaprys zamożnych - moda na "simple living"? Czy poza wielkimi miastami i w grupach, których sukces polskiej transformacji nigdy naprawdę nie dotyczył, pragnienia materialne są wciąż żywe, może nawet silniejsze (np. powodzenie sieci dyskontów)?

Goście: Wojciech Eichelberger - psychoterapeuta, Marek Sztark - animator kultury, promotor produktów lokalnych, Monika Kłak - projektantka

Na audycję zaprasza Paulina Wilk.

9 września (poniedziałek), godz. 22.00

Czytaj także

Podróże - iluzja na sprzedaż czy poszukiwanie autentyczności

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:00
– Siedząc w fotelu, można wybrać jeden z utartych sposobów na turystykę i w nim uczestniczyć. Jeszcze nigdy "opakowanie" podróży nie było tak ładne i dlatego wydaje mi się, że podróżowanie jest dziś bardziej kuszące – mówił w "Rozmowach po zmroku" Jakub Królikowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więźniowie nazistowskich obozów żyją z piętnem… że je przeżyli

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 10:29
- To pokutowało w nich przez wiele lat, czuli się winni, bo może lepiej byłoby odejść z całą resztą - wspominał rozmowy z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych Maciej Nabrdalik, współautor książki "Nieodwracalne".
rozwiń zwiń