Miasto, masa, maszyna. Rewolucyjne idee Tadeusza Peipera

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 16:00
- Peiper już w 1924 roku w swoim odczycie stworzył coś w rodzaju teorii iPhona - mówił w Dwójce o papieżu polskiej XX-wiecznej awangardy dr Jarosław Fazan.
Audio
  • Miasto, masa, maszyna. Rewolucyjne idee Tadeusza Peipera. Audycja z udziałem dr. Jarosława Fazana, Piotra Rypsona, Marii Cyranowicz, Krzysztofa Siwczyka i Adama Zagajewskiego (Strefa literatury/Dwójka)
kadr z filmu Wyjście robotników z fabryki Lumire w Lyonie
kadr z filmu "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Tadeusz Peiper był jednym z najbardziej wpływowych krytyków literackich i teoretyków poezji. W ciągu roku przestawił artystyczny bieg z manowców futuryzmu i kubizmu na nowe, awangardowe tory. Do historii literatury przeszło jego hasło "Miasto, masa, maszyna", którym określał nowe wyzwania stojące przed poetami.
- Ten slogan był jego entuzjastycznym wykrzyknieniem na cywilizację nowoczesności - tłumaczył historyk literatury dr Jarosław Fazan. Peiper był wizjonerem, który wierzył w umiejętność odnalezienia się człowieka w świecie maszyn. - Już w latach dwudziestych XX wieku przewidywał, że niedługo będziemy mieć stałą bezpośrednią komunikację z całym światem, za sprawą urządzenia mieszczącego się w kieszonce kamizelki...
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Joanna Szwedowska
Goście: dr Jarosław Fazan - historyk literatury; Piotr Rypson - historyk sztuki, poeci: Maria Cyranowicz, Krzysztof Siwczyk, Adam Zagajewski.

Data emisji: 9.11.2014
Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Pisma podziemne powstawały przy użyciu obcęgów, gwoździ i spinaczy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 18:00
- Pierwszy, dwutysięczny nakład czasopisma literackiego "Puls" składaliśmy dwa tygodnie - o wydawnictwach podziemnych lat 70. i 80. opowiadał w Dwójce Andrzej Rosner, wydawca i działacz opozycji w czasach PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego bał się Witkacy?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:40
Żeby poznać wszystkie obsesje i demony Witkacego, warto posłuchać "Autoportretu Witkacego" Jacka Kaczmarskiego - mówił profesor Janusz Degler. - W tym wierszu jest odpowiedź na to, czego bał się artysta i dlaczego wybrał samobójstwo w owym pamiętnym wrześniu 1939 roku.
rozwiń zwiń