Polska widziana z balonu. Jan Potocki jako polityk

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 16:00
– Dość krytycznie patrzył na Polskę, co nie przeszkadzało mu angażować się w jej sprawy i paradować w stroju, który uważał za sarmacki – mówił Tomasz Swoboda.
Audio
  • Polska widziana z balonu. Jan Potocki jako polityk (Strefa literatury/Dwójka)
Portret Jana Potockiego pędzla Antona Graffa od 1785 do 1944 r. znajdował się w Łańcucie. Wywieziony do Szwajcarii, trafił w 1950 r. do rąk prywatnych. W 2012 r. dzieło odkupił Zamek Królewski w Warszawie
Portret Jana Potockiego pędzla Antona Graffa od 1785 do 1944 r. znajdował się w Łańcucie. Wywieziony do Szwajcarii, trafił w 1950 r. do rąk prywatnych. W 2012 r. dzieło odkupił Zamek Królewski w WarszawieFoto: Wikimedia/cc

Poświęcony Janowi Potockiemu nowy numer "Literatury na Świecie" (11/12 2014) ukazuje tego pisarza w czterech wcieleniach: jako podróżnika, jako autora pism politycznych, autora korespondencji i wreszcie autora "Rękopisu znalezionego w Saragossie". Redaktorka numeru Anna Wasilewska powiedziała, że najmniej znana dziś jest polityczna twórczość Jana Potockiego.

Większość pism publikowanych w numerze pochodzi z okresu Sejmu Wielkiego (1788-1792), gdy powracający z podróży po świecie Jan Potocki postanowił zostać posłem. Jego znajomość Polski była wówczas dość powierzchowna. Sam polityk pisał: "słabo znam ten kraj, ale znam inne". – Można zażartować, że lepiej wiedział, co działo się na terenach Polski w okresie starożytnym niż współcześnie – zauważył prof. Tomasz Swoboda z Uniwersytetu Gdańskiego.

Polityk na sprawy Rzeczpospolitej spoglądał więc z góry. Perspektywę tę zdaniem badacza najlepiej opisuje metafora zaczerpnięta z podróży balonem, którą pisarz odbył w Warszawie. Jan Potocki był bowiem także pierwszym polskim aeronautą.

***

Tytuł audycji: "Strefa literatury"

Prowadziły: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Anna Wasilewska (autorka najnowszego przekładu "Rękopisu znalezionego w Saragossie"), Tomasz Swoboda (Uniwersytet Gdański)

Data emisji: 18.01.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Jan Potocki "Rękopis znaleziony w Saragossie" (odc. 1-5)

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 14:50
W cyklu "Słynne powieści": barwna i zagadkowa opowieść z przełomu XVIII i XIX wieku w interpretacji Jana Englerta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tysiąc i jedna noc to za mało. Legenda "Rękopisu znalezionego w Saragossie"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 13:00
Według jednego z literackich podań Jan Potocki zaczął tworzyć swoją słynną powieść szkatułkową, by zapewnić rozrywkę chorej żonie. Anna Wasilewska w Dwójce powiedziała jednak, że jedyne pewne informacje o genezie "Rękopisu..." znajdziemy w jego... rękopisie.
rozwiń zwiń