X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
Audio
  • Rozmowa o zawiłościach biografii i osobowości Kurta Vonneguta w kontekście jego "Listów" oraz biografii "Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie" Charlesa J. Shieldsa (Strefa literatury/Dwójka)
Kurt Vonnegut. Czy ateizm był dla niego obciążeniem?
Kurt Vonnegut. Czy ateizm był dla niego obciążeniem?Foto: Daniele Prati, lic. CC (flickr)

W Ameryce palono jego książki za nihilizm. Ale gdy w 1984 roku przyjechał do Polski, czasopismo katolickie "Powściągliwość i praca" poprosiło go o wywiad.

- Ateizm wyniósł z domu rodzinnego, w którym nie wierzono w Boga od pokoleń. Nigdy jednak nie walczył z religią, a o wspólnotach wiary wypowiadał się ciepło - wyjaśniał Lech Jęczmyk. - Niewiara w Boga była w jego życiu źródłem wielkiej pustki, która doprowadziła go do alkoholizmu i pośrednio do śmierci - dodał.

Niezwykły wydaje się fakt, że największy, zdaniem Vonneguta, wynalazek amerykański miał bardzo dużo wspólnego właśnie z alkoholem, ale też z działaniem Siły Wyższej. Co miał na myśli? Odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Proadzi: Katarzyna Hagmajer

Goście: prof. Dominika Oramus (anglistka), Marek Oramus (pisarz fantasy), Lech Jęczmyk i Mirosław Spychalski (tłumacze m.in. prozy Kurta Vonneguta)

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń