Kurt Vonnegut. Ciężki krzyż ateisty

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
- To był dobry człowiek, który nie mógł pojąć ogromu zła na świecie. Jego światopogląd nie dawał żadnego wyjaśnienia - uważa tłumacz prozy Kurta Vonneguta Lech Jęczmyk.
Audio
  • Rozmowa o zawiłościach biografii i osobowości Kurta Vonneguta w kontekście jego "Listów" oraz biografii "Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie" Charlesa J. Shieldsa (Strefa literatury/Dwójka)
Kurt Vonnegut. Czy ateizm był dla niego obciążeniem?
Kurt Vonnegut. Czy ateizm był dla niego obciążeniem?Foto: Daniele Prati, lic. CC (flickr)

W Ameryce palono jego książki za nihilizm. Ale gdy w 1984 roku przyjechał do Polski, czasopismo katolickie "Powściągliwość i praca" poprosiło go o wywiad.

- Ateizm wyniósł z domu rodzinnego, w którym nie wierzono w Boga od pokoleń. Nigdy jednak nie walczył z religią, a o wspólnotach wiary wypowiadał się ciepło - wyjaśniał Lech Jęczmyk. - Niewiara w Boga była w jego życiu źródłem wielkiej pustki, która doprowadziła go do alkoholizmu i pośrednio do śmierci - dodał.

Niezwykły wydaje się fakt, że największy, zdaniem Vonneguta, wynalazek amerykański miał bardzo dużo wspólnego właśnie z alkoholem, ale też z działaniem Siły Wyższej. Co miał na myśli? Odpowiedź w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Proadzi: Katarzyna Hagmajer

Goście: prof. Dominika Oramus (anglistka), Marek Oramus (pisarz fantasy), Lech Jęczmyk i Mirosław Spychalski (tłumacze m.in. prozy Kurta Vonneguta)

Data emisji: 19.04.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/kk

Czytaj także

Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy Kurta Vonneguta. Złośliwość z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 22:56
– Niełatwo było żyć z Vonnegutem. Niektóre jego listy wywoływały sporą konfuzję nawet wśród rodziny – mówił tłumacz Rafał Lisowski.
rozwiń zwiń